środa, 15 grudnia 2010
Inna Polska jest konieczna
Wywiad z Ewą Ziółkowską przewodniczącą stowarzyszenia Attac Polska, które było wraz z innymi organizacjami i związkami zawodowymi patronem I Polskiego Forum Społecznego.
Na początku listopada w Warszawie odbyło się I Polskie Forum Społeczne pt. „Inny świat jest możliwy”. Jak Pani ocenia te spotkanie. Jakie są wnioski na przyszłość?
- Cieszę się, że udało się nam zorganizować Polskie Forum Społeczne. Tym bardziej mnie to cieszy, że było to pierwsze takie forum w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Próby, owszem, były podejmowane, m.in. w Rosji w 2005 roku, ale od tego czasu wszelki słuch o Rosyjskim Forum Społecznym zaginął. My zaś mamy zamiar kontynuować. Chcemy nadal współpracować z ponad trzydziestoma stowarzyszeniami oraz związkami zawodowymi, które przyłączyły się do polskiego forum, przy organizacji kolejnego takiego wydarzenia w przyszłym roku. Liczymy też, że do forum przystąpią kolejne organizacje, a także znani polscy działacze społeczni.
Forum, to bardzo ważne wydarzenie, stanowi bowiem płaszczyznę wymiany wolnej myśli, niekoniecznie tej poprawnej politycznie, którą jesteśmy na codzień karmieni w mediach. A przecież tam, gdzie nie ma różnorodnych koncepcji funkcjonowania społeczeństwa, tam grozi zastój, zniewolenie umysłów. W takim społeczeństwie przestaje krążyć energia, która skłania do zmian na lepsze, do prawdziwych reform, do wypróbowywania różnych pomysłów.
Uczestnicy Polskiego Forum Społecznego z całą pewnością doskonale przygotowali się do swoich seminariów i należy im za to pogratulować.
Podczas Forum padło kilka ważnych deklaracji. Jedną z nich jest sprzeciw wobec neoliberalnej polityki rozwoju kraju zawartej między innymi w rządowym dokumencie „Polska 2030 - wyzwania rozwojowe”. Jaką więc proponuje Pani alternatywę dla ideologii, która ma się w Polsce bardzo dobrze.
- Nie jest moją rolą proponowanie jakichkolwiek rozwiązań. To Polskie Forum Społeczne i jego uczestnicy powinni wypracować różne alternatywy dla gospodarki neoliberalnej, która jest niszcząca zarówno dla ludzi, jak i ich środowiska. Wiemy już, że tak nam zachwalana „niewidzialna ręka rynku” się nie sprawdziła, doprowadzając w Polsce do ogromnych obszarów biedy, coraz większych różnic między bogatymi a biednymi, nieudolnej opieki społecznej i służby zdrowia, łamania praw pracowniczych, rozbicia więzów społecznych, upadku kultury i coraz niższego poziomu mediów. Dlatego też forum powinno mieć bardzo szeroką reprezentację działaczy, zajmujących się różnymi dziedzinami życia społecznego. To oni powinni przedstawić z jednej strony diagnozę funkcjonowania różnorodnych dziedzin życia w naszym kraju, a z drugiej strony zaproponować swoje rozwiązania.
Czy program Polskiego Forum Społecznego różni się diametralnie od tego na Zachodzie? Jakie widzi Pani główne różnice, aby wdrożyć te ideały w czyn?
- Programy forum, które powstają spontanicznie, najczęściej są do siebie podobne. Na Zachodzie w przedsięwzięciach tych, tak jak w przypadku Polskiego Forum Społecznego, istotną rolę odgrywają związki zawodowe, stowarzyszenia alterglobalistyczne, ekologiczne, pacyfistyczne, organizacje zajmujące się prawami kobiet czy mniejszości. Jednak fora na Zachodzie są bardziej liczne i budzą większe zainteresowanie w tamtych społeczeństwach. Wynika to najprawdopodobniej stąd, że tam funkcjonują społeczeństwa obywatelskie, a w Polsce o takim społeczeństwie tylko się mówi, natomiast zjawiska społeczne idą w całkiem innym kierunku, to znaczy rozbicia więzów i solidarności społecznej. Poza tym Polakom się wydaje, że kapitalizm ma tylko jedno oblicze – neoliberalne. A to jest absolutnie nieprawda. Warto sięgnąć chociażby do doświadczeń rządów socjalistów we Francji za czasów Mitteranda.
Gdzie widzi Pani te światełko w tunelu, które spowoduje w Polsce gospodarkę bardziej sprawiedliwą, równych szans? Rola związków zawodowych mimo ich pozytywnej roli jest w Polsce słaba, a z kolei lewica w przeszłości realizowała neoliberalną wizje świata...?
- Polskie związki zawodowe wcale nie są takie słabe, być może tylko brakuje im konsekwencji. Władza, niestety, musi być „chwytana za gardło”, bo inaczej nie kiwnie palcem i będzie konsekwentnie realizować politykę neoliberalną. Popatrzmy chociażby na przykład polskich stoczni. Czy one rzeczywiście były nie do obronienia?
W Polsce musi też powstać autentyczna lewica. Nie wierzę, że taką lewicą będzie SLD. Żadne rozdawanie jabłek i uściski rąk ludzi pracy nie zrobią z SLD autentycznych lewicowców. To tylko puste gesty, prymitywne zagrywki. A gorzej jeszcze, że Polska sygnowała Traktat Europejski, który w ponad dwudziestu artykułach zobowiązuje rządzących, również partie lewicowe, do prowadzenia polityki neoliberalnej. Przypominam, że nieżyjący prezydent Lech Kaczyński nie chciał tego traktatu podpisać i wielka szkoda, że się ugiął.
Na Zachodzie już podnoszą się głosy, że traktat ten wręcz uniemożliwia prowadzenie polityki lewicowej, bo byłaby ona niekonstytucyjna. Tak to wygląda. Myślę jednak, że system neoliberalny sam zawali się pod swoim ciężarem, co wynika m.in. z jego skłonności do globalnych kryzysów, a wtedy warto mieć przygotowane nowe koncepcje, bardziej przyjazne ludzkim i społeczeństwom.
„Inny świat jest możliwy, inna Polska jest konieczna” to główne przesłanie Forum. Czy rzeczywiście inna Polska jest konieczna? Polacy zdają się akceptować ten stan rzeczy, rządząca PO ma się dobrze i wszystko wskazuje na to, że Polacy powierzą jej właśnie stery na kolejne 4 lata...
- Warto się zastanowić, jaka część Polaków akceptuje obecny stan rzeczy i politykę PO. Gdyby tak dobrze policzyć, to może to być nie tak duży procent naszego społeczeństwa. Zacznijmy od tego, że przynajmniej połowa Polaków nie chodzi na wybory. To też jest głos obywatelski – głos niezadowolenia. A może ta połowa nieobecnych na wyborach właśnie czeka na autentyczną partię lewicową? Kto wie? Wreszcie polska rzeczywistość jest jak dotąd bardzo skutecznie zakłamywana przez media. Tak naprawdę nie wiemy, co faktycznie myślą Polacy, bo dociera do nas odpowiednio dobrana, szczątkowa informacja. To wszystko należy wziąć pod uwagę, gdy myśli się o stanie umysłów Polaków.
Jakie plany na przyszłość na Polskie Forum Społeczne? Będą organizowane kolejne spotkania?
- Jak już mówiłam – będą. I mam też nadzieję, że Polskie Forum Społeczne będzie się rozwijać, stawać coraz bardziej liczebne i coraz bogatsze w różnorodne treści.
Rozmawiał Przemysław Prekiel, Przegląd Socjalistyczny
piątek, 12 listopada 2010
Krótkie podsumowanie
Zakończyło się I Polskie Forum Społeczne. Zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji, wyznaczającej kierunki działania forum. Oraz sukcesem, bowiem w ramach forum, w jednym miejscu, zebrali się przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych i związków zawodowych, chcący dyskutować o wspólnej pracy na rzecz lepszego świata i lepszej Polski. I chcący tą wspólną pracę kontynuować w następnych miesiącach i latach.
Forum trwało dwa dni (5 – 6 listopad 2010), w czasie których w siedzibie OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) przy ul. Kopernika w warszawie, odbyło się w trzech salach 19 debat, warsztatów i seminariów. W tym uroczysta inauguracja oraz spotkanie końcowe, podczas którego opracowano deklarację forum.
Kilka grup wystawiło swoje stoliki informacyjne, na korytarzach pojawiła się wystawa fotografii Fundacji Karat, co bardzo ożywiło biurowe przestrzenie gmachu przy Kopernika.
Na listach popisowych uwieczniło się 120 osób, ale nie są to wszyscy uczestnicy forum, bowiem z powodu rozrzutu sal w budynku część osób ominęła stolik organizacyjny. Zważywszy na to, iż organizatorzy nie mieli szans na promocję forum, robiąc wszystko społecznie i bez funduszy, to również spore osiągnięcie.
Wypada podziękować wszystkim, którzy wzięli w forum udział, szczególnie delegacji ATTAC Francja, która w czteroosobowym składzie, z Ewą Kubasiewicz, współzałożycielką polskiego ATTAC, przybyły do Warszawy. Z Niemiec zaś przyjechała Judith Dellheim, aktywistka Niemieckiego Forum Społecznego. Goście z kraju reprezentowali, poza Warszawą, Białystok, Katowice, Kielce, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Nałęczów i kilka innych ośrodków.
Warto zaznaczyć, że forum odbyło się praktycznie bez funduszy. Po pierwsze – na wezwanie o wspólne finansowanie działań, odpowiedział wyłącznie OPZZ, przekazując na cele PFS swój budynek i sale, co jest bardzo dużym wsparciem, oraz osoby z ATTAC, zapewniające prace organizacyjne i przygotowawcze oraz pomoc w postaci zakupionych ze swoich funduszy zapasów wody mineralnej i kawy. Do prac włączyła się jeszcze redakcja „Przeglądu Socjalistycznego”, która zaprojektowała plakat forum i ulotki. Reszta grup nie poświęciła się wspólnej i solidarnej pracy. Ale, co znamienne, garstka osób, która nie zrobiła absolutnie nic, poświęciła najwięcej czasu krytyce organizatorów. To chyba już taka „tradycja”.
Zgrzytem była słaba aktywność wielu osób, które do końca nie zrozumiały idei forum, traktując je jako komercyjną imprezę, na której można posłuchać mówców, napić się kawy, rozrzucić śmieci, bo „przecież sprzątaczki posprzątają” i nawrzucać parę mocnych słów organizatorom. A to, że frekwencja mała, a to, że nieprofesjonalne to forum, że kawy więcej nie ma, że jedzenia nie zapewniono, że plakatów nie wydrukowano. Ludzie tacy na przyszłość powinni się nauczyć, ze forum jest organizowane wspólnie, przez wszystkich uczestników, a każdy ma wnosić coś od siebie. Może liberalne media wykreowały już taką postawę obywatela – egoisty. Ale forum społeczne nie jest miejscem dla egoistów – jest miejscem wspólnych przyjacielskich działań.
Innym nagannym faktem jest agresja ze strony kilku osób, które się pojawiły na spotkaniach. To ewidentnie osoby aspołeczne, które nie powinny pojawiać się na takich imprezach. Osoby, które zdanie zaczynały od agresywnych napaści, miały bowiem trudności z normalną międzyludzką komunikacją. I publicznie prowokowały awantury i sprzeczki. Doszło nawet do czynnej napaści - na dwójkę organizatorów PFS zaczął agresywnie pokrzykiwać jakiś mężczyzna, który odmówił podpisania się na liście uczestników. Krzyczał i pokazywał wulgarne gesty i gdyby nie szybkie wezwanie ochrony, co spowodowało ucieczkę napastnika, nie wiadomo byłoby, jak zakończyła by się ta awantura. Co ważne – wnioskując ze słów agresora - kierował się on wezwaniem do czynnej napaści na uczestników forum, które przez tydzień widniało na stronie internetowej „Lewica Pl” (kopia w posiadaniu). Mimo interwencji organizatorów forum, groźby karalne ze strony tej usunięto dopiero 5 listopada, pod koniec I dnia forum społecznego. Jakie są więc efekty prób prowokacji, widać naocznie.
Na pewno organizatorzy wyciągną wnioski z tych wszystkich wydarzeń i zrobią wszystko, by kolejne forum odbywało się już bez zgrzytów. Ale i przez wszystkie kolejne miesiące należy apelować, by ludzie zrozumieli, że forum społeczne to miejsce, gdzie solidarnie i w atmosferze przyjaźni oraz tolerancji należy uczyć się dyskutować i wspólnie budować sojusze w określonych celach. Najgorszy dla nas jest bowiem podział – neoliberalnemu systemowi zależy na tym, by społeczeństwa było rozbite – takimi masami lepiej przecież manipulować i zarządzać. I dlatego właśnie zaczęły w świecie powstawać fora społeczne przeciwstawiające się podziałom.
Piotr Kawiorski
czwartek, 11 listopada 2010
Declaration of the I Polish Social Forum
Another world is possible, another Poland is a must.
The participants at the Polish Social Forum refuse to live in a world where everything is directed by greed and profits. The more so that those profits are mostly grabbed by a small group of the richest at the expenses of the social development and the protection of the environment.
We protest against the neoliberal policy of development of our country (expressed among others in the governmental document “Poland 2030- Challenges for the future”). When profits are the utmost goal, the human rights are violated, among them the rights of the workers and employees, the rights of women, the rights of the minorities.
Following only the principles of the “free market”, we end up breaking the right to health care, education, housing, social protection, clean environment, breaking social bonds, undermining the development of a spiritual life.
The participants at the Polish Social Forum ask for an end to the militarization of Polish policy and the withdrawal of the Polish troops from Afghanistan, the reduction of the armament budget and the use of the money so spared for important social goals, so needed in our society.
I Polish Social Forum
6.11.2010 Warsaw
wtorek, 9 listopada 2010
poniedziałek, 8 listopada 2010
Zakończyło się I Polskie Forum Społeczne
Zakończyło się I Polskie Forum Społeczne. Zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji, wyznaczającej kierunki działania forum. Oraz sukcesem, bowiem w ramach forum, w jednym miejscu, zebrali się przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych i związków zawodowych, chcący dyskutować o wspólnej pracy na rzecz lepszego świata i lepszej Polski. I chcący tą wspólną pracę kontynuować w następnych miesiącach i latach.
Forum trwało dwa dni (5 – 6 listopad 2010), w czasie których w siedzibie OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) przy ul. Kopernika w warszawie, odbyło się w trzech salach 19 debat, warsztatów i seminariów. W tym uroczysta inauguracja oraz spotkanie końcowe, podczas którego opracowano deklarację forum.
Kilka grup wystawiło swoje stoliki informacyjne, na korytarzach pojawiła się wystawa fotografii Fundacji Karat, co bardzo ożywiło biurowe przestrzenie gmachu przy Kopernika.
Na listach podpisowych uwieczniło się 120 osób, ale nie są to wszyscy uczestnicy forum, bowiem z powodu rozrzutu sal w budynku część osób ominęła stolik organizacyjny. Zważywszy na to, iż organizatorzy nie mieli szans na promocję forum, robiąc wszystko społecznie i bez funduszy, to również spore osiągnięcie.
Wypada podziękować wszystkim, którzy wzięli w forum udział, szczególnie delegacji ATTAC Francja, która w czteroosobowym składzie, z Ewą Kubasiewicz, współzałożycielką polskiego ATTAC, przybyły do Warszawy. Z Niemiec zaś przyjechała Judith Dellheim, aktywistka Niemieckiego Forum Społecznego. Goście z kraju reprezentowali, poza Warszawą, Białystok, Katowice, Kielce, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Nałęczów i kilka innych ośrodków.
Warto zaznaczyć, że forum odbyło się praktycznie bez funduszy. Po pierwsze – na wezwanie o wspólne finansowanie działań odpowiedział wyłącznie OPZZ, przekazując na cele PFS swój budynek i sale, co jest bardzo dużym wsparciem, oraz osoby z ATTAC, zapewniające prace organizacyjne i przygotowawcze oraz pomoc w postaci zakupionych ze swoich funduszy zapasów wody mineralnej i kawy. Do prac włączyła się jeszcze redakcja „Przeglądu Socjalistycznego”, która zaprojektowała plakat forum i ulotki. Ale może to już taka tradycja, że jedni pracują, a inni czekają na gotowe? Forum zaś ma nauczyć, iż tylko praca społeczna dla dobra nas wszystkich może coś zmienić, aby ten lepszy świat się nam przybliżył.
(PK)
Konferencja prasowa organizatorów PFS
Wkrótce więcej wiadomości na temat forum.
Lista seminariów i spotkań w czasie I PFS
Lista seminariów i spotkań, które odbyły się w czasie I PFS:
1. Inauguracja - otwarcie Forum – Ewa Ziółkowska, prof. Maria Szyszkowska, Andrzej Radzikowski – wiceprzewodniczący OPZZ.
2. Socjalna Polska w socjalnej Europie – OPZZ - Wiesława Taranowska, Andrzej Radzikowski, Renata Górna, Cezary Miżejewski.
3. Zielony Nowy Ład – Dariusz Szwed – Zielony Instytut
4. Energia jądrowa – prosta droga do nikąd – Inicjatywa Antynuklearna
5. Inny świat jest możliwy – ATTAC - Ewa Ziółkowska, prof. Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Andrzej Ziemski.
6. Rozwój społeczny a prawa człowieka – ATD Czwarty Świat – Pierre Klain, Cezary Mizejewski (Konfederacja Pracy), Ryszard Szarfenberg (Polski Komitet European Anti-Poverty Network).
7. Społeczeństwo nadzorowane – strategie oporu – Katarzyna Szymielewicz, Adam Ostolski.
8. Sprawiedliwy Handel jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym - Trzeci Świat i My - Wojciech Zięba.
9. Zielone Miasto Nowej Generacji - Zielony Instytut, Fundacja Przestrzenie Dialogu - Lila Religa, Bartłomiej Kozek.
10. Kobiety i ubóstwo – dlaczego nikt nas nie słyszy – Ewa Charkiewicz Iza Desperak, Marcin Marszałek - Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda.
11. Demokracja medialna – Andrzej Ziemski (Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”), Ewa Ziółkowska, Bernard Margueritte.
12. Nierówności społeczne a powodzenie społeczeństw rozwiniętych - Młodzi Socjaliści – Maciej Konieczny.
13. Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy - Aleksandra Solik, Iwona Borchulska, Julia Kubisa - Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda.
14. Walka z bezrobociem, dlaczego nieskuteczna - Ogólnopolski Związek Bezrobotnych – Zbigniew Kaźmierczak, Ryszard Prątkowski, Wojciech Zięba.
15. Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm - Renata Berent- Mieszczanowicz Anna Zachorowska Mazurkiewicz, Magda Malinowska i Ewa Charkiewicz - Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda.
16. Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim - Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom – Rafał Bakalarczyk.
17. Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność - Koalicja Polska Wolna od GMO – Adrian Kolodziejczyk.
18. Polska Zbrojna w Świecie Imperiów (Afganistan i nie tylko) - Inicjatywa Stop Wojnie.
19. Zakończenie – przyjęcie wspólnej deklaracji I Polskiego Forum Społecznego.
Niepełna lista organizacji, które włączyły się w działania PFS:
(prosimy poszczególne niewymienione grupy o aktualizację)
1. OPZZ
2. ATTAC
3. Związek Zawodowy Górników
4. Koalicja Polska Wolna od GMO
5. Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
6. Fundacja Przestrzenie Dialogu
7. Młodzi Socjaliści
8. Związkowiec OPZZ
9. „Przegląd Socjalistyczny”
10. Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
11. Zielony Instytut
12. Trzeci Świat i My
13. Think Tank Feministyczny
14. ATD Czwarty Świat
15. Demokratyczna Unia Kobiet
16. Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom
17. Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda
18. Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska
19. Pracownia Kultury Współczesnej Toruń
20. Radykalna Akcja Solidarna
21. Inicjatywa Antynuklearna
22. Koalicja Social Watch
23. Koalicja Karat
24. Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
25. Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi"
26. Fundacja Autonomia
27. Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi
28. Grupa Inicjatyw Genderowych GIGa Śląsk
29. Inicjatywa Stop wojnie
Deklaracja I Polskiego Forum Społecznego
Inny świat jest możliwy, inna Polska jest konieczna
Uczestnicy i uczestniczki Polskiego Forum Społecznego wyrażają sprzeciw wobec kierowania się we współczesnym świecie wyłącznie zyskiem, który trafia przede wszystkim do niewielkiej grupy najbogatszych kosztem rozwoju społecznego i ochrony środowiska.
Protestujemy przeciwko neoliberalnej polityce rozwoju kraju (zawartej między innymi w rządowym dokumencie "Polska 2030 - wyzwania rozwojowe"). Gdy zysk staje się najważniejszy, łamane są prawa człowieka, w tym prawa pracownicze, prawa kobiet, prawa mniejszości.
Kierowanie się wyłącznie zasadami "wolnego rynku" skutkuje łamaniem praw do ochrony zdrowia, edukacji, mieszkania, zabezpieczeń społecznych, czystego środowiska i rozbija więzi społeczne, oraz nie sprzyja rozwojowi życia duchowego.
Uczestnicy i uczestniczki Polskiego Forum Społecznego domagają się zaprzestania militaryzacji polskiej polityki i wycofania polskich wojsk z Afganistanu, redukcji wydatków na zbrojenia i przeznaczenia ich na cele społeczne.
I Polskie Forum Społeczne
6.11.2010. Warszawa
Jan Herman. O życiu duchowym
Podczas spotkania kończącego nasze – Polskiego Forum Społecznego – obrady, największe kontrowersje wzbudziło sformułowanie „życie duchowe”, zaproponowane w deklaracji końcowej, przeznaczonej m.in. dla mediów.
Sformułowanie „życie duchowe” kojarzy się trojgu najaktywniejszym oponentom: feministce, „zielonemu” oraz wolnemu strzelcowi z kościołem i religią.
Może jestem staroświecki, ale mi akurat życie duchowe kojarzy się ze zdolnością do
tzw. „przeżywania”, z doskonaleniem własnej wrażliwości na los innych ludzi, zwierząt, roślin, naturalnego ludzkiego środowiska, grup nieludzko albo „humanitarnie” dyskryminowanych pod jakimś pretekstem, z sumieniem protestującym przeciw wszelkiej wojnie, wszelkim formom wyzysku i ucisku, ze świadomym – popartym „duchowym” rozeznaniem – konsumowaniem ludzkiego dorobku w dziedzinie sztuk wszelakich, z przyjaźnią i miłością, zdolnością do serdeczności wobec bliskich i obcych, z miłosierdziem (ojej, jakie to katolickie słowo!), z wewnętrznymi przeżyciami natury filozoficznej, egzystencjalnej, również religijnej czy prywatno - erotycznej. Kojarzy mi się też tak zupełnie przyziemnie, z dobrą książką czy filmem, z wierszem, piosenką, współczuciem z innymi w ich codziennych i niecodziennych sprawach, nawet z harcerskim ogniskiem w młodości, albo z Ryśkiem Riedlem śpiewającym list do Matki. Niedawno, w Zaduszki, przypomniałem tę i inne piosenki na swoim prywatnym blogu: Pasje-Moje.
Z doskonaleniem swojego osobistego człowieczeństwa mi się to kojarzy.
Ale osobom, które stawały przeciw temu sformułowaniu, jakoś tak w tamtej chwili kojarzyło się to ozięble tylko z religią, wyłącznie z kościołem. Do tego stopnia, że ogłaszały uparcie, z tanim żarcikiem, swoje non-possumus. Powtarzam: feministka, zielony i szukający swego miejsca na lewicy wolny strzelec!
Stawały bez gotowości do ustąpienia nie tylko wobec tekstu, ale też wobec kobiety, jednej z Postaci Lewicy, profesorki-filozofki (znającej Kanta od podszewki, czyli coś tam wiedzącej o duchowości). Nie przejęły się tym, że w końcu Maria Szyszkowska opuściła szydzących i nastawających na nią dyskutantów, przy okazji opuszczając całe zgromadzenie.
Doprawdy, wielka to Racja naszego Forum, dopuścić do takiej żenującej sceny, kiedy „wypinkowuje” się zza stołu prezydialnego Postać! No cóż – skwitowano – apodyktyczna i obrażalska! Osoby, które ewidentnie sprokurowały tę sytuację, jak gdyby nigdy nic przejęły po Pani Profesor mikrofon i szybciutko napisały, co trzeba.
Nawet jeśli jestem „w pojedynkę”, to skierowuję na tym forum do Pani Profesor swoje „przepraszam”. I nie jest to tanie „przepraszam” medialne, wyniesione do poziomu drwiny, związane z rywalizacją dwóch identycznych, choć zwalczających się ugrupowań politycznych.
Nie uzurpuję sobie prawa do występowania w niczyim imieniu, to są przeprosiny osobiste.
Jest to PRZEPRASZAM moje serdeczne, zawstydzone, przepełnione duchowym wyrzutem sumienia. Z jednoczesnym zapewnieniem, że kocham sprawców żenującej sceny miłością bliźniego, do spodu religijno-duchową. Z wiarą, taką ludzką, niekościelną, że któregoś dnia zrozumieją, co uczynili, i że już zdążyli zajrzeć choćby do Wikipedii (patrz: duchowość), aby sobie przypomnieć, co oznacza sformułowanie „życie duchowe”, jak trudne jest to słowo i jak wieloznaczne, a zarazem bogate.
Jan Herman
fot. Piotr Kawiorski (prace przy deklaracji Forum - prof. Maria Szyszkowska, Wiesława Taranowska - wiceprzewodnicząca OPZZ, Ewa Ziółkowska - organizatorka forum.
niedziela, 7 listopada 2010
Media o I Polskim Forum Społeczym
Niespotykanie dużym zainteresowaniem mediów cieszyło się I Polskie Forum Społeczne. Organizatorzy forum, Ewa Ziółkowska i Andrzej Radzikowski, wystąpili w telewizji Superstacja, a informacje i forum upubliczniały PAP (Polska Agencja Prasowa) i IAR (Informacyjna Agencja Radiowa).
Poniżej przegląd odnośników do poszczególnych redakcji internetowych, które zamieściły informacje o forum.
Gazeta Wyborcza
Onet Pl
Inwestycja Pl
Stoog
Bankier Pl
Wiara pl
Związek Banków Polskich
Polska PL
Portal Finansowy
Otillo
Wirtualna Francja
Panorama internetu
Nasze Miasto
Faktt - portal informacyjny
AII
Wkrótce więcej informacji oraz zdjęcia z forum.
Poniżej przegląd odnośników do poszczególnych redakcji internetowych, które zamieściły informacje o forum.
Gazeta Wyborcza
Onet Pl
Inwestycja Pl
Stoog
Bankier Pl
Wiara pl
Związek Banków Polskich
Polska PL
Portal Finansowy
Otillo
Wirtualna Francja
Panorama internetu
Nasze Miasto
Faktt - portal informacyjny
AII
Wkrótce więcej informacji oraz zdjęcia z forum.
Jan Herman. Nauki nie wzięte za młodu
Podczas Polskiego Forum Społecznego miałem możliwość wysłuchać – w panelu na temat demokracji w mediach – opowieści Bernarda Jean Edmond Alexandre Marqueritte, dziennikarza starej daty, Francuza osiadłego od 40 lat w Polsce.
Opowiadał o początkach swojego drogi dziennikarskiej...
Cały tekst >>>
Opowiadał o początkach swojego drogi dziennikarskiej...
Cały tekst >>>
piątek, 5 listopada 2010
czwartek, 4 listopada 2010
PFS w TV Superstacja
W piątek, 5.11. o godz. 12.20 w TV Superstacja, program `Raport`, wystąpią Ewa Ziółkowska i Andrzej Radzikowski - będą mówić o rozpoczynającym się o godz. 15.30 I Polskim Forum Społecznym.
Zapraszamy do obejrzenia.
Zapraszamy do obejrzenia.
Program Forum (wersja najnowsza)
I Polskie Forum Społeczne
5-6 listopada 2010
Warszawa, ul. Kopernika 36/40, siedziba OPZZ
www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Piątek, 5.11.2010
15:30–16:10
Otwarcie Forum – prof. Maria Szyszkowska i prof. Tadeusz Kowalik – współtwórcy i uczestnicy Forum oraz Ewa Ziółkowska - przewodnicząca ATTAC i Andrzej Radzikowski – wiceprzewodniczący OPZZ – jako organizatorzy Forum. Przywitanie, wprowadzenie. Krótkie wystąpienia.
16:30–18:00
1. „Socjalna Polska w socjalnej Europie”
[OPZZ – Wiesława Taranowska, Renata Górna, Andrzej Strębski]
2. „Zielony Nowy Ład”
(Zielony Instytut, Dariusz Szwed]
3. „Energia jądrowa - prosta droga donikąd"
[Inicjatywa Antynuklearna]
18:30–20:00
1. „Inny świat jest możliwy”
[ATTAC – Maria Szyszkowska, Ewa Ziółkowska, Ryszard Prątkowski]
2. „Rozwój społeczny a prawa człowieka”
[panel dyskusyjny z udziałem m. in. Cezarego Miżejewskiego (Konfederacja Pracy), przedstawiciela Amnesty International Polska, Ryszarda Szarfenberga (Polski Komitet European Anti-Poverty Network), Pierre'a Klein'a (Ruch ATD - rAzem posTawmy na goDność)"]
3. "Społeczeństwo nadzorowane - strategie oporu”
[warsztat dla aktywistów - Katarzyna Szymielewicz, Adam Ostolski]
Sobota, 6.11.2010
10:00–11:30
1. „Sprawiedliwy Handel jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym”
[Trzeci Świat i My - Wojciech Zięba]
2. "Zielone Miasto Nowej Generacji” [Zielony Instytut, Fundacja Przestrzenie Dialogu - Lila Religa, Bartłomiej Kozek]
3. „Kobiety i ubóstwo – dlaczego nikt nas nie słyszy”
Celem warsztatu jest przedstawienie doświadczeń i społecznego kontekstu życia kobiet bezrobotnych, pracujących ubogich, wychowujących dzieci, mających ograniczone środki do życia, w tym żyjących w złych warunkach mieszkaniowych. Zaprezentujemy film na temat sytuacji kobiet w Wałbrzychu pt. „Strajk matek”. Wspólnie poddamy analizie przyczyny braku bezpieczeństwa egzystencjalnego i perspektyw na przyszłość. Odniesiemy się także do nowej postaci ubóstwa wśród młodych ludzi z wyższym wykształceniem. Warsztat jest przygotowany w oparciu o materiały z badań Think Tanku Feministycznego na temat kobiet i ubóstwa. Wprowadzenia do dyskusji: uczestniczki badań z Wałbrzycha i z Krosna, oraz Ewa Charkiewicz Iza Desperak, Marcin Marszałek.
12:00–13:30
1. „Demokracja medialna”
[Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość” – Andrzej Ziemski, Krzysztof Pilawski, Bernard Margueritte]
2. „Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych”
[Młodzi Socjaliści – Maciej Konieczny, Daniel Wójcik]
3. „Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy”
[Celem warsztatu jest sprzeciw wobec łamania praw pracowniczych i zwrócenie uwagi
na nowe trendy w pracy skutkujące niepewnością zatrudnienia, takie jak praca na
tymczasowych umowach, za niskim wynagrodzeniem, intensyfikacja i zwiększanie
godzin pracy bez rekompensaty w wynagrodzeniu oraz zatrudnienie przez agencje pracy tymczasowej. Na warsztacie skupimy się na problemach pracownic supermarketów i pielęgniarek oraz położnych, a także postaramy się wypracować wspólne stanowisko. W warsztacie wezmą udział: Aleksandra Solik, która przedstawi raport Koalicji Karat o warunkach pracy w supermarketach, oraz Iwona Borchulska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i Julia Kubisa (autorka raportu Think Tanku Feministycznego o protestach pielęgniarek i położnych w kontekście reformy zdrowia). Pokażemy także film o procesie wytoczonym pielęgniarkom z Łodzi za zorganizowanie protestu pracowniczego]
14:00–15:30
1. "Walka z bezrobociem, dlaczego nieskuteczna"
[Ogólnopolski Związek Bezrobotnych – Zbigniew Kaźmierczak, Ryszard Prątkowski]
2. „Kapitalizm a imigracje – metody oporu”
[Radykalna Akcja Solidarna – Marta Rozmysłowicz, Bartłomiej Kurzyca, Jacek Fenderson, Magda Chustecka]
3. „Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm”
[Celem warsztatu jest przedstawienie feministycznych krytyk neoliberalizmu oraz
analiza polityki makroekonomicznej na przykładzie wydatków publicznych na sferę
społeczną. Przedyskutujemy feministyczne stanowisko wobec prywatyzacji i komercjalizacji sfery społecznej, redukcji wydatków socjalnych w projekcie budżetu 2011, łamania zapisów Konstytucji z 1997 roku i w obronie integralnych praw człowieka, w tym praw kobiet, praw socjalnych oraz praw pracowniczych. Wprowadzenia do dyskusji: Renata Berent- Mieszczanowicz (DUK), oraz Anna Zachorowska Mazurkiewicz, Magda Malinowska i Ewa Charkiewicz z Think Tanku Feministycznego.
Zapraszamy także na wystawę fotografii kobiet (projekt Koalicji Karat), oraz na stoiska z publikacjami organizacji współpracujących w ramach LSF Rozgwiazda.
16:00–17:30
1. „Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim
[Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom – Rafał Bakalarczyk]
2. „Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność”
[Koalicja Polska Wolna od GMO – Adrian Kolodziejczyk]
3. "Polska Zbrojna w Świecie Imperiów (Afganistan i nie tylko)"
[Inicjatywa Stop Wojnie]
18:00–19:30
Zakończenie – podsumowanie – deklaracja (wystąpienia przedstawicieli poszczególnych debat – podsumowanie tematów – plany na przyszłość, stworzenie sieci etc.)
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
Koordynacja i przygotowanie: Piotr Kawiorski
środa, 3 listopada 2010
Inicjatywa Stop Wojnie w Forum
Inicjatywa Stop Wojnie dołącza do Polskiego Forum Społecznego.
Zapraszamy kolejne grupy oraz osoby indywidualne.
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
Zapraszamy kolejne grupy oraz osoby indywidualne.
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
piątek, 29 października 2010
wtorek, 26 października 2010
I Polskie Forum Społeczne – najnowsza wersja programu
Warszawa, ul. Kopernika 36/40, budynek OPZZ (niedaleko Krakowskiego Przedmieścia i pomnika Kopernika).
Piątek, 5.11.2010
15:30–16:10 Inauguracja
16:30–18:00
„Socjalna Polska w socjalnej Europie” [OPZZ – Andrzej Radzikowski]
„Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność” [Koalicja Polska Wolna od GMO]
18:30–20:00
„Rozwój społeczny a prawa człowieka” [ATD – Pierre Klain]
„Energia jądrowa - prosta droga donikąd" [Inicjatywa Antynuklearna]
"Społeczeństwo nadzorowane - strategie oporu” [warsztat dla aktywistów - Katarzyna Szymielewicz, Adam Ostolski]
Sobota, 6.11.2010
10:00–11:30
„Prywatyzacja sektora publicznego w Polsce” [OPZZ, ZZG - Andrzej Chwiluk, Marek Szolc]
„Sprawiedliwy Handel jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym”
[Trzeci Świat i My - Wojciech Zięba]
„Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm” [Rozgwiazda - Monika Popow]
12:00–13:30
„Demokracja medialna” [Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość” – Andrzej Ziemski, Krzysztof Pilawski, Bernard Marqueritte]
„Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych”
[Młodzi Socjaliści – Maciej Konieczny, Daniel Wójcik]
„Kobiety, ubóstwo - czy ktoś nas słyszy” [Rozgwiazda - Ewa Charkiewicz]
14:00–15:30
„Inny świat jest możliwy” [ATTAC – Maria Szyszkowska, Ewa Ziółkowska, Wojciech Brzozowicz, Ryszard Prątkowski]
„Kapitalizm a imigracje” [Radykalna Akcja Solidarna – Marta Rozmysłowicz, Bartłomiej Kurzyca, Jacek Fenderson, Magda Chustecka]
„Omówienie zmian emerytalnych w kontekście sytuacji kobiet” [Porozumienie Kobiet 8 Marca – Agnieszka Grzybek]
16:00–17:30
„Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim [Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom – Rafał Bakalarczyk]
"Walka z bezrobociem, dlaczego nieskuteczna" [Ogólnopolski Związek Bezrobotnych]
„Kobiety, praca” Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”]
18:00–19:30
Zakończenie – podsumowanie – deklaracja (wystąpienia przedstawicieli poszczególnych debat – podsumowanie tematów – plany na przyszłość, stworzenie sieci etc.)
UWAGA. Istnieje możliwość organizowania dodatkowych tematów – warsztatów etc.
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
Piątek, 5.11.2010
15:30–16:10 Inauguracja
16:30–18:00
„Socjalna Polska w socjalnej Europie” [OPZZ – Andrzej Radzikowski]
„Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność” [Koalicja Polska Wolna od GMO]
18:30–20:00
„Rozwój społeczny a prawa człowieka” [ATD – Pierre Klain]
„Energia jądrowa - prosta droga donikąd" [Inicjatywa Antynuklearna]
"Społeczeństwo nadzorowane - strategie oporu” [warsztat dla aktywistów - Katarzyna Szymielewicz, Adam Ostolski]
Sobota, 6.11.2010
10:00–11:30
„Prywatyzacja sektora publicznego w Polsce” [OPZZ, ZZG - Andrzej Chwiluk, Marek Szolc]
„Sprawiedliwy Handel jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym”
[Trzeci Świat i My - Wojciech Zięba]
„Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm” [Rozgwiazda - Monika Popow]
12:00–13:30
„Demokracja medialna” [Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość” – Andrzej Ziemski, Krzysztof Pilawski, Bernard Marqueritte]
„Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych”
[Młodzi Socjaliści – Maciej Konieczny, Daniel Wójcik]
„Kobiety, ubóstwo - czy ktoś nas słyszy” [Rozgwiazda - Ewa Charkiewicz]
14:00–15:30
„Inny świat jest możliwy” [ATTAC – Maria Szyszkowska, Ewa Ziółkowska, Wojciech Brzozowicz, Ryszard Prątkowski]
„Kapitalizm a imigracje” [Radykalna Akcja Solidarna – Marta Rozmysłowicz, Bartłomiej Kurzyca, Jacek Fenderson, Magda Chustecka]
„Omówienie zmian emerytalnych w kontekście sytuacji kobiet” [Porozumienie Kobiet 8 Marca – Agnieszka Grzybek]
16:00–17:30
„Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim [Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom – Rafał Bakalarczyk]
"Walka z bezrobociem, dlaczego nieskuteczna" [Ogólnopolski Związek Bezrobotnych]
„Kobiety, praca” Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”]
18:00–19:30
Zakończenie – podsumowanie – deklaracja (wystąpienia przedstawicieli poszczególnych debat – podsumowanie tematów – plany na przyszłość, stworzenie sieci etc.)
UWAGA. Istnieje możliwość organizowania dodatkowych tematów – warsztatów etc.
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
poniedziałek, 18 października 2010
Nowe grupy w PFS
Do grona Forum Społecznego dołączają:
Koalicja Social Watch
Koalicja Karat
Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi"
Fundacja Autonomia
oraz osoby indywidualne:
Marta Zaręba, Maciej Szlinder, Agnieszka Kowalczyk i Agata Teutsch.
WITAMY!
Koalicja Social Watch
Koalicja Karat
Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi"
Fundacja Autonomia
oraz osoby indywidualne:
Marta Zaręba, Maciej Szlinder, Agnieszka Kowalczyk i Agata Teutsch.
WITAMY!
piątek, 8 października 2010
Robocza lista debat i seminariów
Cztery ustalone bloki tematyczne:
- prawa pracownicze, bezrobocie i wykluczenie
- prawa kobiet
- żywność i ekologia
- wojna i pokój
Według propozycji I dnia odbędzie się cykl inauguracyjny, na kolejne, wspólne tematy. W drugi dzień zaś indywidualne seminaria. Należy zwrócić uwagę na uzupełnienie zgłoszeń, następnie ewentualnie połączyć zbliżone tematycznie seminaria w całość.
Lista oficjalnie zgłoszonych seminariów:
1. „Socjalna Polska w socjalnej Europie” – koordynacja: Andrzej Radzikowski (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych – OPZZ).
Uczestnicy: związki zawodowe – do uzgodnienia.
2. „Prywatyzacja sektora publicznego” – koordynacja: Andrzej Chwiluk (Związek Zawodowy Górników w Polsce - ZZGwP).
Uczestnicy: związki zawodowe – do uzgodnienia.
3. „Inny świat jest możliwy – ale jak?” - koordynacja: Ewa Ziółkowska (ATTAC Polska).
Uczestnicy: Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Marek Szolc.
4. „Kapitalizm a imigracje” - koordynacja: Łukasz Wójcicki (Radykalna Akcja Solidarna).
Uczestnicy: Marta Rozmysłowicz, Bartłomiej Kurzyca, Jacek Fenderson, Magda Chustecka.
5. „Demokracja medialna” – koordynacja: Andrzej Ziemski (Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”).
Uczestnicy: …
6. „Zrównoważony rozwój miast i metropolii” – koordynacja: Beata Maciejewska (Fundacja Przestrzenie Dialogu).
Uczestnicy: …
7. „Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych” – koordynacja: Daniel Wójcik.
Uczestnicy: Maciej Konieczny (Młodzi Socjaliści).
8. „Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim” – koordynacja: Rafał Bakalarczyk (Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom).
Uczestnicy: …
9. „Rozwój społeczny a prawa człowieka” – koordynacja: Pierre Klein (ATD Czwarty Świat).
Uczestnicy: Cezary Miżejewski (Konfederacja Pracy), przedstawiciel Amnesty International Polska, Ryszard Szarfenberg (Polski Komitet European Anti-Poverty Network).
10. „Sprawiedliwy Handel( Fair Trade) jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym” – koordynacja: Wojciech Zięba (Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My).
Uczestnicy: …
11. „Kobiety, ubóstwo - czy ktoś nas słyszy” (przegląd filmów, raporty z badan z udziałem ich uczestniczek, dyskusja) – koordynacja: Ewa Charkiewicz (Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”).
Uczestnicy: …
12. „Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm” - koordynacja: Monika Popow (Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”).
Uczestnicy: …
Do uzupełnienia:
„Kobiety, praca, prekariat” - Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
„Energia jądrowa - prosta droga do nikąd" – Inicjatywa Antynuklearna
„Plan a Rynek. czyli jak zharmonizować parametry ekonomiczne z uwzględnieniem dobra społecznego” - Jan Herman
„Państwo, Obywatelstwo, Samorządność. Kiedy i w jakich warunkach stajesz się Obywatelem” - Jan Herman
„Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność” – Koalicja Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
„Zielone miasto” – Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu
„Płeć & równouprawnienie” – Grupa Inicjatyw Genderowych
„Egoizm i apatia elit” – Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
„Związek neutralności światopoglądowej z szacunkiem dla prawa” – Stowarzyszenie Neutrum
„Omówienie zmian emerytalnych w kontekście sytuacji kobiet” – Porozumienie Kobiet 8 Marca
Prosimy o poprawki i uzupełnienia.
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
Lista techniczna forum: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
- prawa pracownicze, bezrobocie i wykluczenie
- prawa kobiet
- żywność i ekologia
- wojna i pokój
Według propozycji I dnia odbędzie się cykl inauguracyjny, na kolejne, wspólne tematy. W drugi dzień zaś indywidualne seminaria. Należy zwrócić uwagę na uzupełnienie zgłoszeń, następnie ewentualnie połączyć zbliżone tematycznie seminaria w całość.
Lista oficjalnie zgłoszonych seminariów:
1. „Socjalna Polska w socjalnej Europie” – koordynacja: Andrzej Radzikowski (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych – OPZZ).
Uczestnicy: związki zawodowe – do uzgodnienia.
2. „Prywatyzacja sektora publicznego” – koordynacja: Andrzej Chwiluk (Związek Zawodowy Górników w Polsce - ZZGwP).
Uczestnicy: związki zawodowe – do uzgodnienia.
3. „Inny świat jest możliwy – ale jak?” - koordynacja: Ewa Ziółkowska (ATTAC Polska).
Uczestnicy: Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Marek Szolc.
4. „Kapitalizm a imigracje” - koordynacja: Łukasz Wójcicki (Radykalna Akcja Solidarna).
Uczestnicy: Marta Rozmysłowicz, Bartłomiej Kurzyca, Jacek Fenderson, Magda Chustecka.
5. „Demokracja medialna” – koordynacja: Andrzej Ziemski (Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”).
Uczestnicy: …
6. „Zrównoważony rozwój miast i metropolii” – koordynacja: Beata Maciejewska (Fundacja Przestrzenie Dialogu).
Uczestnicy: …
7. „Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych” – koordynacja: Daniel Wójcik.
Uczestnicy: Maciej Konieczny (Młodzi Socjaliści).
8. „Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim” – koordynacja: Rafał Bakalarczyk (Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom).
Uczestnicy: …
9. „Rozwój społeczny a prawa człowieka” – koordynacja: Pierre Klein (ATD Czwarty Świat).
Uczestnicy: Cezary Miżejewski (Konfederacja Pracy), przedstawiciel Amnesty International Polska, Ryszard Szarfenberg (Polski Komitet European Anti-Poverty Network).
10. „Sprawiedliwy Handel( Fair Trade) jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym” – koordynacja: Wojciech Zięba (Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My).
Uczestnicy: …
11. „Kobiety, ubóstwo - czy ktoś nas słyszy” (przegląd filmów, raporty z badan z udziałem ich uczestniczek, dyskusja) – koordynacja: Ewa Charkiewicz (Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”).
Uczestnicy: …
12. „Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm” - koordynacja: Monika Popow (Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”).
Uczestnicy: …
Do uzupełnienia:
„Kobiety, praca, prekariat” - Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
„Energia jądrowa - prosta droga do nikąd" – Inicjatywa Antynuklearna
„Plan a Rynek. czyli jak zharmonizować parametry ekonomiczne z uwzględnieniem dobra społecznego” - Jan Herman
„Państwo, Obywatelstwo, Samorządność. Kiedy i w jakich warunkach stajesz się Obywatelem” - Jan Herman
„Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność” – Koalicja Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
„Zielone miasto” – Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu
„Płeć & równouprawnienie” – Grupa Inicjatyw Genderowych
„Egoizm i apatia elit” – Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
„Związek neutralności światopoglądowej z szacunkiem dla prawa” – Stowarzyszenie Neutrum
„Omówienie zmian emerytalnych w kontekście sytuacji kobiet” – Porozumienie Kobiet 8 Marca
Prosimy o poprawki i uzupełnienia.
Kontakt: piotr.kawiorski@gmail.com
Lista techniczna forum: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
czwartek, 30 września 2010
Europejski Dzień Protestu - manifestacje 29 września
Około 8 - 10 tysięcy pracowników demonstrowało w Warszawie, 29 września, 2010, w ramach Europejskiego Dnia Protestu, na wezwanie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.
Związkowcy z OPZZ i "Solidarność" pikietowali przez dwie godziny Kancelarię Premiera w al. Ujazdowskich, śpiewając i wznosząc hasła: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys", „Chcemy żyć godnie tu i teraz”, „Myślcie realnie, pozwólcie żyć normalnie”, „Kwitnie kryzys, naród płaci, oligarchia się bogaci”.
W proteście brali udział również aktywiści Polskiego Forum Społecznego.
Grupa około 200 przedstawicieli OPZZ, Solidarności i Związku Zawodowego Górników z Polski uczestniczyła w tym dniu w wielkiej manifestacji w Brukseli, w której wzięło udział około 100 tysięcy ludzi z całej Europy.
poniedziałek, 27 września 2010
Manifestacje 29 września
Przedstawiciele organizacji współtworzących Polskie Forum Społeczne będą manifestować w czasie Europejskiego Dnia Protestu na ulicach Warszawy i Brukseli.
W Warszawie demonstracja związków zawodowych, z OPZZ i "Solidarnością" na czele, odbędzie się w środę, 29,09,,o godz. 12.00, pod Kancelarią Rady Ministrów przy al. Ujazdowskich. Autokary z demonstrantami z kraju podjeżdżać będą na miejsce zbiórki, na Agrykoli, skąd poszczególne kolumny wyrusza pod KRM. Wiec - przemarsz zaplanowano od 12.00 do 14.00.
W tym samym czasie w Brukseli odbędzie się wielka manifestacja, w której wezmą udział grupy ludzi ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, na czele z Europejską Federacją Związków Zawodowych. Z Polski do Belgii wyjechały już autokary z aktywistami "Solidarności", OPZZ, Związku Zawodowego Górników i kilku innych grup. Wraz z nimi wyjechała delegacja Polskiego Forum Społecznego.
Uwaga. Jeśli ktoś chce przyłączyć się do grupy PFS podczas protestu w warszawie, prosimy o kontakt: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
sobota, 25 września 2010
Aktywistki PFS w TVN
Zapraszamy do obejrzenia...
Maria Szyszkowska oraz Małgorzata Tkacz - Janik, aktywistki Polskiego Forum Społecznego sobota, 25.09., w programie "Babilon", TVN, o 14.15 !!!
Maria Szyszkowska oraz Małgorzata Tkacz - Janik, aktywistki Polskiego Forum Społecznego sobota, 25.09., w programie "Babilon", TVN, o 14.15 !!!
niedziela, 19 września 2010
Nowe grupy i tematy (aktual.)
Nowe grupy, która przyłączyły się do Polskiego Forum Społecznego:
Pracownia Kultury Współczesnej Toruń
Radykalna Akcja Solidarna
Inicjatywa Antynuklearna
Nowe tematy seminariów:
'Energia jądrowa - prosta droga do nikąd"
„Kapitalizm a imigracje” - Radykalna Akcja Solidarna
„Plan a Rynek. czyli jak zharmonizować parametry ekonomiczne z uwzględnieniem dobra społecznego” - Jan Herman
„Państwo, Obywatelstwo, Samorządność. Kiedy i w jakich warunkach stajesz się Obywatelem” - Jan Herman
Pracownia Kultury Współczesnej Toruń
Radykalna Akcja Solidarna
Inicjatywa Antynuklearna
Nowe tematy seminariów:
'Energia jądrowa - prosta droga do nikąd"
„Kapitalizm a imigracje” - Radykalna Akcja Solidarna
„Plan a Rynek. czyli jak zharmonizować parametry ekonomiczne z uwzględnieniem dobra społecznego” - Jan Herman
„Państwo, Obywatelstwo, Samorządność. Kiedy i w jakich warunkach stajesz się Obywatelem” - Jan Herman
sobota, 18 września 2010
Polskie Forum Społeczne – pierwsze w krajach postkomunistycznych
Już 25 organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych (w tym OPZZ) przyłączyło się do Polskiego Forum Społecznego i ciągle zgłaszają się kolejne. Poza tym pod deklaracją polskiego forum podpisało się indywidualnie 120 osób. Inicjatywa ta, której przyświeca hasło „Inny świat jest możliwy”, wzbudza coraz większe zainteresowanie ugrupowań alterglobalistycznych, pacyfistycznych, ekologicznych, feministycznych, organizacji walczących z wykluczeniem społecznym, niezależnych ekonomistów. Zorganizowanie Polskiego Forum Społecznego zaplanowano na 5-7 listopada tego roku w Warszawie.
Inicjatywa stworzenia Polskiego Forum Społecznego narodziła się w Kielcach. 26 czerwca 2009 roku w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie komitetu założycielskiego, w którym uczestniczyli: prof. Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka.
Podczas kolejnych spotkań utworzono komitet koordynacyjny PFS, w skład którego weszli przedstawiciele organizacji, które zadeklarowały swój udział w forum. Na spotkaniach tych dyskutowano nad przebiegiem forum, w tym tematyką jego seminariów i kształtem dyskusji nad najważniejszymi problemami naszego kraju.
Organizatorom PFS przyświeca myśl, że neoliberalna koncepcja ekonomiczna, propagowana przez polskich polityków i powtarzana przez polskie media, nie stwarza społeczeństwu możliwości zapoznania się z innymi koncepcjami gospodarczymi, bardziej przyjaznymi człowiekowi i jego środowisku naturalnemu. Dlatego też pragną oni, aby Polskie Forum Społeczne stało się okazją do zaprezentowania odmiennych spojrzeń na gospodarkę, funkcjonowanie społeczeństwa, wykorzystanie energii, ochronę środowiska, edukację i kulturę. Gospodarka neoliberalna, kierująca się wyłącznie zyskiem, pozostawiła bowiem fatalne piętno na każdej z tych dziedzin życia. Z tego też powodu hasło PFS brzmi: „Inny świat jest możliwy”.
Hasło „Inny świat jest możliwy” zrodziło się w 2001 roku na Światowym Forum Społecznym w Porto Alegre w Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było francuskie stowarzyszenie alterglobalistyczne ATTAC. W następnych latach organizowano kolejne światowe fora, w których uczestniczyły setki tysięcy ludzi z całego świata, znani działacze społeczni i politycy. W roku 2002 zorganizowano we Florencji pierwsze Europejskie Forum Społeczne, a ostatnie odbyło się w tym roku w Istambule. Kolejną inicjatywą było tworzenie forów regionalnych, obejmujących jakieś regiony świata (na przykład region Morza Śródziemnego), państwa lub tylko miasta. Polskie Forum Społeczne jest pierwszą taką inicjatywą w krajach postkomunistycznych.
Ewa Ziółkowska
Inicjatywa stworzenia Polskiego Forum Społecznego narodziła się w Kielcach. 26 czerwca 2009 roku w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie komitetu założycielskiego, w którym uczestniczyli: prof. Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka.
Podczas kolejnych spotkań utworzono komitet koordynacyjny PFS, w skład którego weszli przedstawiciele organizacji, które zadeklarowały swój udział w forum. Na spotkaniach tych dyskutowano nad przebiegiem forum, w tym tematyką jego seminariów i kształtem dyskusji nad najważniejszymi problemami naszego kraju.
Organizatorom PFS przyświeca myśl, że neoliberalna koncepcja ekonomiczna, propagowana przez polskich polityków i powtarzana przez polskie media, nie stwarza społeczeństwu możliwości zapoznania się z innymi koncepcjami gospodarczymi, bardziej przyjaznymi człowiekowi i jego środowisku naturalnemu. Dlatego też pragną oni, aby Polskie Forum Społeczne stało się okazją do zaprezentowania odmiennych spojrzeń na gospodarkę, funkcjonowanie społeczeństwa, wykorzystanie energii, ochronę środowiska, edukację i kulturę. Gospodarka neoliberalna, kierująca się wyłącznie zyskiem, pozostawiła bowiem fatalne piętno na każdej z tych dziedzin życia. Z tego też powodu hasło PFS brzmi: „Inny świat jest możliwy”.
Hasło „Inny świat jest możliwy” zrodziło się w 2001 roku na Światowym Forum Społecznym w Porto Alegre w Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było francuskie stowarzyszenie alterglobalistyczne ATTAC. W następnych latach organizowano kolejne światowe fora, w których uczestniczyły setki tysięcy ludzi z całego świata, znani działacze społeczni i politycy. W roku 2002 zorganizowano we Florencji pierwsze Europejskie Forum Społeczne, a ostatnie odbyło się w tym roku w Istambule. Kolejną inicjatywą było tworzenie forów regionalnych, obejmujących jakieś regiony świata (na przykład region Morza Śródziemnego), państwa lub tylko miasta. Polskie Forum Społeczne jest pierwszą taką inicjatywą w krajach postkomunistycznych.
Ewa Ziółkowska
wtorek, 7 września 2010
Spotkanie przygotowawcze Polskiego Forum Społecznego, 4 września 2010
W sobotę, 4 września, w Warszawie, w siedzibie Ogólnopolskiego Forum Związków Zawodowych, odbyło się kolejne spotkanie przygotowawcze do I Polskiego Forum Społecznego.
Zebrani omówili m.in. sprawy organizacyjne związane z tworzeniem forum oraz program trzech dni spotkań. Wstępnie zgodzono się na trzydniowy plan – w dniach 5-7 listopada w Warszawie odbędą się debaty, dyskusje, seminaria oraz imprezy towarzyszące, w tym pokazy filmów i wydarzenia kulturalne.
W piątek, 5 listopada, nastawiono się na uroczyste otwarcie i inaugurację w formie dużej dyskusji na kolejne, podstawowe tematy forum. Są to: prawa pracownicze, bezrobocie i wykluczenie, prawa kobiet, żywność i ekologia oraz wojna i pokój.
W sobotę zaplanowano cykl równoległych seminariów, w dwóch lub trzech salach, w zależności od ilości zgłoszeń. W razie nadmiaru tematów grupa koordynacyjna forum dokona ich łączenia pod względem tematycznym, aby nie dublować debat. Po spotkaniach w sobotni wieczór odbędą się niesprecyzowane jeszcze wydarzenia kulturalne.
W niedzielę odbędzie się zakończenie i podsumowanie I forum. Jest propozycja, że ma to być forma ulicznego wiecu, w razie niepogody ta impreza zostanie jednak przeniesiona do sali.
Wśród spraw organizacyjnych zaproponowano stworzenie wzoru plakatu forum, na którym znajdą się hasła: Polskie Forum Społeczne, Inny świat jest możliwy oraz elementy graficzne. Osoby zainteresowane pomocą proszone są o nadsyłanie swoich propozycji do 25 września, ponieważ na następnym spotkaniu, w okolicach 1 października, trzeba będzie taki plakat zaakceptować i oddać projekt do drukarni.
Do końca września należy również zgłaszać kolejne tematy na forum oraz nadsyłać wszelkie sugestie, zgłoszenia i propozycje.
Jak wspomniano, kolejne spotkanie odbędzie się również w siedzibie OPZZ w Warszawie, 1 października, w piątek. Możliwa jest jednak jeszcze mała zmiana daty.
Uczestnicy spotkania zaapelowali do wszystkich zainteresowanych o reklamę forum oraz zapraszanie kolejnych osób i organizacji, zainteresowanych współudziałem. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przyłączenie się do sygnatariuszy Polskiego Forum Społecznego oraz podpisanie się pod Kartą Zasad Forum Społecznego, opracowaną w Porto Alegre. Oba dokumenty dostępne są na stronie forum: www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
W spotkaniu uczestniczyli:
1. Ewa Ziółkowska
2. Ryszard Prątkowski
3. Joanna Maciejewicz
4. Marcin Sawicki
5. Piotr Kawiorski
6. Jan Herman
7. Wanda Gontarz
8. Krzysztof Pilawski
9. Rafał Bakalarczyk
10. Ewa Charkiewicz
11. Katarzyna Kopystyńska
12. Beata Maciejewska
13. Mieczysław Skowroński
14. Pierre Klein
15. Wojciech Zięba
16. Maciej Wieczorkowski
(pk)
poniedziałek, 30 sierpnia 2010
Nowe informacje na temat forum
Tematy zgłoszone na I Polskie Forum Społeczne 5-7.11.2010, Warszawa
(tytuły mogą ulec zmianie):
1.„Prywatyzacja sektora publicznego” – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
2.„Socjalna Polska w socjalnej Europie” – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
3.„Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność” – Koalicja Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
4.„Podatek Tobina i ekonomia” - Attac Polska
5.„Wykluczenie w Polsce” - Pierre Klein, ATD Czwarty Świat
6.„Zielone miasto” – Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu
7.„Płeć & równouprawnienie” – Grupa Inicjatyw Genderowych
8.„Demokracja medialna” – Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
9.„Egoizm i apatia elit” – Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
10.„Związek neutralności światopoglądowej z szacunkiem dla prawa” – Stowarzyszenie Neutrum
11.„Państwo polskie i Jego budżet - kto płaci za kryzys finansowy" – Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
12.„Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych” – Młodzi Socjaliści
13.„Omówienie zmian emerytalnych w kontekście sytuacji kobiet” – Porozumienie Kobiet 8 Marca
14.„Sprawiedliwy Handel ( Fair Trade) jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym” – Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My
Wśród tematów ogólnych, ale niesprecyzowanych, uczestnicy Forum proponowali:
neutralność światopoglądowa
szacunek dla prawa
pacyfizm
nowy zielony lad
społeczna gospodarka rynkowa
płace i emerytury
dostęp do mediów
miasto przyszłości
mechanizm wykluczenia
egoizm i apatia elit
ekonomia opieki
prywatyzacja edukacji
ochrona zwierząt
Organizacje, które włączyły się do prac Polskiego Forum Społecznego:
(Lista alfabetyczna)
1.ATD Czwarty Świat
2.ATTAC
3.Demokratyczna Unia Kobiet
4.Fundacja Przestrzenie Dialogu
5.Koalicja Polska Wolna od GMO
6.Komitet Obrony Praw Bezrobotnych
7.Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
8.Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
9.Młodzi Socjaliści
10.Stowarzyszenie „Neutrum”
11.Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
12.Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
13.Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli,
15.Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My
16.Porozumienie Kobiet 8 Marca
17.„Przegląd Socjalistyczny”
18.Rada OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
19.Stowarzyszenie Kultury Europejskiej
20.Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
21.Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska
22.Think Tank Feministyczny
23.Zielony Instytut
24.Związek Zawodowy Górników w Polsce
25.„Związkowiec OPZZ”
W działaniach Forum biorą również udział przedstawiciele poniższych organizacji (prosimy o potwierdzenie udziału i oficjalne zgłoszenie grupy):
- Związek Zawodowy Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Produkcji, Handlu i Usług w Polsce,
- Związek Zawodowy Przemysłu Mlecznego,
- Związek Nauczycielstwa Polskiego,
- Federacja Związków Zawodowych Kultury i Sztuki,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP,
- Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce,
- OPZZ Region Mazowsze,
- Ruch Odrodzenia Gospodarczego,
- Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a,
- „Obywatel”
- „Sprawy Nauki”
- Fundacja Anka Zet Studio
Czekamy na zgłoszenia kolejnych organizacji – przyłącz się do wspólnych działań!
Przypominamy jednocześnie, że udział partii politycznych w Forum Społecznym jest niemożliwy, zgodnie z Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego: http://polskieforumspoleczne.blogspot.com/2009/05/karta-zasad-swiatowego-forum-spoecznego.html
Nazwiska osób, które podpisały się pod Deklaracją Polskiego Forum Społecznego:
Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka, Łukasz Markowski, Hanna Goworowska-Adamska, Stefan J. Adamski, Krzysztof J. Adamski, Paweł Żuk, Ewa Kubasiewicz – Houée, Damian Chodorek, Andrzej Żwawa, Rada Krajowa Młodych Socjalistów (Daniel Kaszubowski, Maciej Konieczny, Arkadiusz Kuśniarek, Marcin Matuszewski, Mateusz Mirys, Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Sierżantowicz, Bartłomiej Tyrcha, Paweł Woźniak, Marcelina Zawisza), Andrzej Radzikowski, Wanda Gontarz, Andrzej Ziemski, Anna Osypiuk, Ireneusz Bilewicz, Tadeusz Szmit, Bartłomiej Kozek, Robert Gruda, Kazimierz Tracerz, Sławomir Broniarz, Jan Budkiewicz, Janusz Stefańczyk, Jerzy Grabala, Ludwik Tomiałojć, Bernard Marqueritte, Marcin Sawicki, Wojciech Kobyliński, Aneta Nowicka, Grzegorz Nowicki,
Stanisław Wiąckowski, Fanny Madalinska, Jurata Bogna Serafińska, Karol Zamojski, Małgorzata Tkacz-Janik, Jadwiga Łopata, Julian Rose, Agnieszka Rybaczyk, Dariusz Lekki, Zofia Bartochowska, Joanna Dąbrowska, Aleksandra Pyrczak, Wanda Łozińska, Krystyna Kołodziejczyk, Jadwiga Banaś, Mieczysław Skowroński, Krzysztof Szlubowski, Maciej Łapski, Anna Zawadzka, Anna Leszkowska, Janina Biel, Janina Marchwicz, Mirosława Guzik, Wanda Gronostaj-Gardawska, Eleonora Syzdek, Jan Barański, Zbigniew Juczak, Eugeniusz Morawiec, Józef Rogoziński, Aldona Ganc, Krystyna Szczygier, Helena Zieniuk, Małgorzata Derc, Felicja Borzyszkowska-Sękowska, Beata Maciejewska, Daniel Wojcik, Rafał Bakalarczyk, Lubomir Klukowski, "Związkowiec OPZZ" (Wojciech Figiel, Bojan Stanisławski, Lech Kańtoch, Wojciech Dylewski, Irena Hamerska), Jan Herman, Adam Ostolski, Ewa Charkiewicz, Rafał Korzeniewski, Władysław Bujwid, Pierre Klain, Anna Szmelcer,
Krzysztof Pilawski, Urszula Hajduk, Wacław Czerkawski, Jacek Kłopotowski, Joanna Maciejewska, Czesław Janik, Dominik Dziedzic, Anna Jurek, Anna Nowicka, Agata Olejniuk, Demokratyczna Unia Kobiet (Renata Berent – Mieszczanowicz, Katarzyna Kopystyńska), Dariusz Karawaj, Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda (Monika Popow),
Tadeusz Kowalik (ekonomista), Anna Merkel, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska - Małgorzata Tarasiewicz.
117 osób - czekamy na Twój podpis!
----
Oficjalna strona internetowa PFS: www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Oficjalna lista informacyjna PFS: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Kontakt techniczny: piotr.kawiorski@gmail.com
Tel. +48 602 25 77 33
(tytuły mogą ulec zmianie):
1.„Prywatyzacja sektora publicznego” – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
2.„Socjalna Polska w socjalnej Europie” – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
3.„Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność” – Koalicja Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
4.„Podatek Tobina i ekonomia” - Attac Polska
5.„Wykluczenie w Polsce” - Pierre Klein, ATD Czwarty Świat
6.„Zielone miasto” – Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu
7.„Płeć & równouprawnienie” – Grupa Inicjatyw Genderowych
8.„Demokracja medialna” – Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
9.„Egoizm i apatia elit” – Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
10.„Związek neutralności światopoglądowej z szacunkiem dla prawa” – Stowarzyszenie Neutrum
11.„Państwo polskie i Jego budżet - kto płaci za kryzys finansowy" – Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
12.„Nierówności społeczne, a powodzenie społeczeństw rozwiniętych” – Młodzi Socjaliści
13.„Omówienie zmian emerytalnych w kontekście sytuacji kobiet” – Porozumienie Kobiet 8 Marca
14.„Sprawiedliwy Handel ( Fair Trade) jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym” – Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My
Wśród tematów ogólnych, ale niesprecyzowanych, uczestnicy Forum proponowali:
neutralność światopoglądowa
szacunek dla prawa
pacyfizm
nowy zielony lad
społeczna gospodarka rynkowa
płace i emerytury
dostęp do mediów
miasto przyszłości
mechanizm wykluczenia
egoizm i apatia elit
ekonomia opieki
prywatyzacja edukacji
ochrona zwierząt
Organizacje, które włączyły się do prac Polskiego Forum Społecznego:
(Lista alfabetyczna)
1.ATD Czwarty Świat
2.ATTAC
3.Demokratyczna Unia Kobiet
4.Fundacja Przestrzenie Dialogu
5.Koalicja Polska Wolna od GMO
6.Komitet Obrony Praw Bezrobotnych
7.Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
8.Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
9.Młodzi Socjaliści
10.Stowarzyszenie „Neutrum”
11.Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
12.Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
13.Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli,
15.Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My
16.Porozumienie Kobiet 8 Marca
17.„Przegląd Socjalistyczny”
18.Rada OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
19.Stowarzyszenie Kultury Europejskiej
20.Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
21.Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska
22.Think Tank Feministyczny
23.Zielony Instytut
24.Związek Zawodowy Górników w Polsce
25.„Związkowiec OPZZ”
W działaniach Forum biorą również udział przedstawiciele poniższych organizacji (prosimy o potwierdzenie udziału i oficjalne zgłoszenie grupy):
- Związek Zawodowy Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Produkcji, Handlu i Usług w Polsce,
- Związek Zawodowy Przemysłu Mlecznego,
- Związek Nauczycielstwa Polskiego,
- Federacja Związków Zawodowych Kultury i Sztuki,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP,
- Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce,
- OPZZ Region Mazowsze,
- Ruch Odrodzenia Gospodarczego,
- Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a,
- „Obywatel”
- „Sprawy Nauki”
- Fundacja Anka Zet Studio
Czekamy na zgłoszenia kolejnych organizacji – przyłącz się do wspólnych działań!
Przypominamy jednocześnie, że udział partii politycznych w Forum Społecznym jest niemożliwy, zgodnie z Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego: http://polskieforumspoleczne.blogspot.com/2009/05/karta-zasad-swiatowego-forum-spoecznego.html
Nazwiska osób, które podpisały się pod Deklaracją Polskiego Forum Społecznego:
Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka, Łukasz Markowski, Hanna Goworowska-Adamska, Stefan J. Adamski, Krzysztof J. Adamski, Paweł Żuk, Ewa Kubasiewicz – Houée, Damian Chodorek, Andrzej Żwawa, Rada Krajowa Młodych Socjalistów (Daniel Kaszubowski, Maciej Konieczny, Arkadiusz Kuśniarek, Marcin Matuszewski, Mateusz Mirys, Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Sierżantowicz, Bartłomiej Tyrcha, Paweł Woźniak, Marcelina Zawisza), Andrzej Radzikowski, Wanda Gontarz, Andrzej Ziemski, Anna Osypiuk, Ireneusz Bilewicz, Tadeusz Szmit, Bartłomiej Kozek, Robert Gruda, Kazimierz Tracerz, Sławomir Broniarz, Jan Budkiewicz, Janusz Stefańczyk, Jerzy Grabala, Ludwik Tomiałojć, Bernard Marqueritte, Marcin Sawicki, Wojciech Kobyliński, Aneta Nowicka, Grzegorz Nowicki,
Stanisław Wiąckowski, Fanny Madalinska, Jurata Bogna Serafińska, Karol Zamojski, Małgorzata Tkacz-Janik, Jadwiga Łopata, Julian Rose, Agnieszka Rybaczyk, Dariusz Lekki, Zofia Bartochowska, Joanna Dąbrowska, Aleksandra Pyrczak, Wanda Łozińska, Krystyna Kołodziejczyk, Jadwiga Banaś, Mieczysław Skowroński, Krzysztof Szlubowski, Maciej Łapski, Anna Zawadzka, Anna Leszkowska, Janina Biel, Janina Marchwicz, Mirosława Guzik, Wanda Gronostaj-Gardawska, Eleonora Syzdek, Jan Barański, Zbigniew Juczak, Eugeniusz Morawiec, Józef Rogoziński, Aldona Ganc, Krystyna Szczygier, Helena Zieniuk, Małgorzata Derc, Felicja Borzyszkowska-Sękowska, Beata Maciejewska, Daniel Wojcik, Rafał Bakalarczyk, Lubomir Klukowski, "Związkowiec OPZZ" (Wojciech Figiel, Bojan Stanisławski, Lech Kańtoch, Wojciech Dylewski, Irena Hamerska), Jan Herman, Adam Ostolski, Ewa Charkiewicz, Rafał Korzeniewski, Władysław Bujwid, Pierre Klain, Anna Szmelcer,
Krzysztof Pilawski, Urszula Hajduk, Wacław Czerkawski, Jacek Kłopotowski, Joanna Maciejewska, Czesław Janik, Dominik Dziedzic, Anna Jurek, Anna Nowicka, Agata Olejniuk, Demokratyczna Unia Kobiet (Renata Berent – Mieszczanowicz, Katarzyna Kopystyńska), Dariusz Karawaj, Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda (Monika Popow),
Tadeusz Kowalik (ekonomista), Anna Merkel, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska - Małgorzata Tarasiewicz.
117 osób - czekamy na Twój podpis!
----
Oficjalna strona internetowa PFS: www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Oficjalna lista informacyjna PFS: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Kontakt techniczny: piotr.kawiorski@gmail.com
Tel. +48 602 25 77 33
sobota, 14 sierpnia 2010
Kolejne zgłoszenia...
Do Forum przystąpiła Rada OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy.
Jednocześnie Stowarzyszenie Młodzi Socjaliści dodało do planu debat seminarium pod nazwą: "Nierówności społeczne a powodzenie społeczeństw rozwiniętych".
Dziękujemy i zapraszamy kolejne grupy do współpracy.
Jednocześnie Stowarzyszenie Młodzi Socjaliści dodało do planu debat seminarium pod nazwą: "Nierówności społeczne a powodzenie społeczeństw rozwiniętych".
Dziękujemy i zapraszamy kolejne grupy do współpracy.
środa, 11 sierpnia 2010
Kolejna organizacja
Miło nam zawiadomić, iż do grona grup współtworzących Forum dołączyło Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska, z Gdańska.
poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Data I Polskiego Forum Społecznego
W związku z tym, iż w dniach 22-24 października odbywa się w Paryżu spotkanie przygotowawcze Europejskiego Forum Społecznego, w którym delegacja Polskiego Forum będzie uczestniczyć, a z drugiej strony delegacje z Europy są zaproszone do Polski na nasze forum, zobowiązani jesteśmy do ustalenia daty PFS tak, by nie dublować swoich imprez.
Drugim powodem ustalenia lepszej daty jest ogólnopolska konferencja w Kuźnicy na Helu, organizowana przez panią prof. Marię Szyszkowską. W imprezie tej biorą udział aktywiści naszego Forum, wnoszący z zmianę daty I PFS. Powód jest jeden - data spotkania w Kuźnicy ustalona została już rok temu, na poprzedniej konferencji.
Jako uczestnicy Forum Społecznego, które ma integrować środowisko do wspólnych działań, nie możemy więc dublować naszych wspólnych imprez i proponujemy ustalenie nowej daty I PFS.
Proponujemy głosowanie nad następującymi terminami:
15 - 17 październik,
28 - 30 październik,
5 - 7 listopad.
Można swoje zdanie wyrazić w głosowaniu:
http://www.doodle.com/q4ckscgwnq6u6zwg
lub w komentarzach tutaj i na liście informacyjnej forum: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Prosimy o wyrozumiałość i wsparcie.
Drugim powodem ustalenia lepszej daty jest ogólnopolska konferencja w Kuźnicy na Helu, organizowana przez panią prof. Marię Szyszkowską. W imprezie tej biorą udział aktywiści naszego Forum, wnoszący z zmianę daty I PFS. Powód jest jeden - data spotkania w Kuźnicy ustalona została już rok temu, na poprzedniej konferencji.
Jako uczestnicy Forum Społecznego, które ma integrować środowisko do wspólnych działań, nie możemy więc dublować naszych wspólnych imprez i proponujemy ustalenie nowej daty I PFS.
Proponujemy głosowanie nad następującymi terminami:
15 - 17 październik,
28 - 30 październik,
5 - 7 listopad.
Można swoje zdanie wyrazić w głosowaniu:
http://www.doodle.com/q4ckscgwnq6u6zwg
lub w komentarzach tutaj i na liście informacyjnej forum: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Prosimy o wyrozumiałość i wsparcie.
sobota, 7 sierpnia 2010
Witamy w Forum...
Do Polskiego Forum Społecznego dołączyli:
- jako osoba indywidualna, prof. Tadeusz Kowalik (ekonomista),
- jako organizacja: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My".
Witamy serdecznie. Zapraszamy również kolejne osoby i organizacje.
- jako osoba indywidualna, prof. Tadeusz Kowalik (ekonomista),
- jako organizacja: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My".
Witamy serdecznie. Zapraszamy również kolejne osoby i organizacje.
Najnowsze informacje...
Tematy zgłoszone na I Polskie Forum Społeczne 22-24.10.2010, Warszawa
(tytuły mogą ulec zmianie):
1. Prywatyzacja sektora publicznego – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
2. Socjalna Polska w socjalnej Europie – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
3. Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność – Koalicja Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
4. Podatek Tobina itp. - Attac Polska
5. Wykluczenie w Polsce - Pierre Klein, ATD Czwarty Świat
6. Zielone miasto – Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu
7. Płeć & równouprawnienie – Grupa Inicjatyw Genderowych
8. Demokracja medialna – Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
9. Egoizm i apatia elit – Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
10. Związek neutralności światopoglądowej z szacunkiem dla prawa – Stowarzyszenie Neutrum
11. Państwo polskie i Jego budżet - kto płaci za kryzys finansowy" – Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
12. „Sprawiedliwy Handel( Fair Trade) jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym” - Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"
Wśród tematów ogólnych, ale niesprecyzowanych, uczestnicy Forum proponowali:
neutralność światopoglądowa
szacunek dla prawa
pacyfizm
nowy zielony lad
społeczna gospodarka rynkowa
płace i emerytury
dostęp do mediów
miasto przyszłości
mechanizm wykluczenia
egoizm i apatia elit
ekonomia opieki
prywatyzacja edukacji
ochrona zwierząt
Organizacje, które włączyły się do prac Polskiego Forum Społecznego (jeśli nie ma tu Twojej organizacji, lub jest przypadkiem, daj znać na adres forum – poprawimy błąd):
(Lista alfabetyczna)
1. ATD Czwarty Świat
2. ATTAC
3. Demokratyczna Unia Kobiet
4. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Produkcji, Handlu i Usług w Polsce
5. Fundacja Anka Zet Studio
6. Fundacja Przestrzenie Dialogu
7. Koalicja Polska Wolna od GMO
8. Komitet Obrony Praw Bezrobotnych
9. Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
10. Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
11. Młodzi Socjaliści
12. Stowarzyszenie „Neutrum”
13. Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
14. OPZZ - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
15. Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
16. Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"
17. „Przegląd Socjalistyczny”
18. Stowarzyszenie Kultury Europejskiej
19. Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość"
20. Zielony Instytut
21. ZZGwP - Związek Zawodowy Górników w Polsce
22. „Związkowiec OPZZ”
W działaniach Forum biorą również udział przedstawiciele poniższych organizacji (prosimy o potwierdzenie udziału i oficjalne zgłoszenie grupy):
- Związek Zawodowy Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego,
- Związek Zawodowy Przemysłu Mlecznego,
- Związek Nauczycielstwa Polskiego,
- Federacja Związków Zawodowych Kultury i Sztuki,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP,
- Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce,
- OPZZ Region Mazowsze,
- Ruch Odrodzenia Gospodarczego,
- Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a,
- „Obywatel”
- „Sprawy Nauki”.
Czekamy na zgłoszenia kolejnych organizacji – przyłącz się do wspólnych działań!
Przypominamy jednocześnie, że udział partii politycznych w Forum Społecznym jest niemożliwy, zgodnie z Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego: http://polskieforumspoleczne.blogspot.com/2009/05/karta-zasad-swiatowego-forum-spoecznego.html
Nazwiska osób, które podpisały się pod Deklaracją Polskiego Forum Społecznego:
Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka, Łukasz Markowski, Hanna Goworowska-Adamska, Stefan J. Adamski, Krzysztof J. Adamski, Paweł Żuk, Ewa Kubasiewicz – Houée, Damian Chodorek, Andrzej Żwawa, Rada Krajowa Młodych Socjalistów (Daniel Kaszubowski, Maciej Konieczny, Arkadiusz Kuśniarek, Marcin Matuszewski, Mateusz Mirys, Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Sierżantowicz, Bartłomiej Tyrcha, Paweł Woźniak, Marcelina Zawisza), Andrzej Radzikowski, Wanda Gontarz, Andrzej Ziemski, Anna Osypiuk, Ireneusz Bilewicz, Tadeusz Szmit, Bartłomiej Kozek, Robert Gruda, Kazimierz Tracerz, Sławomir Broniarz, Jan Budkiewicz, Janusz Stefańczyk, Jerzy Grabala, Ludwik Tomiałojć, Bernard Marqueritte, Marcin Sawicki, Wojciech Kobyliński, Aneta Nowicka, Grzegorz Nowicki,
Stanisław Wiąckowski, Fanny Madalinska, Jurata Bogna Serafińska, Karol Zamojski, Małgorzata Tkacz-Janik, Jadwiga Łopata, Julian Rose, Agnieszka Rybaczyk, Dariusz Lekki, Zofia Bartochowska, Joanna Dąbrowska, Aleksandra Pyrczak, Wanda Łozińska, Krystyna Kołodziejczyk, Jadwiga Banaś, Mieczysław Skowroński, Krzysztof Szlubowski, Maciej Łapski, Anna Zawadzka, Anna Leszkowska, Janina Biel, Janina Marchwicz, Mirosława Guzik, Wanda Gronostaj-Gardawska, Eleonora Syzdek, Jan Barański, Zbigniew Juczak, Eugeniusz Morawiec, Józef Rogoziński, Aldona Ganc, Krystyna Szczygier, Helena Zieniuk, Małgorzata Derc, Felicja Borzyszkowska-Sękowska, Beata Maciejewska, Daniel Wojcik, Rafał Bakalarczyk, Lubomir Klukowski, "Związkowiec OPZZ" (Wojciech Figiel, Bojan Stanisławski, Lech Kańtoch, Wojciech Dylewski, Irena Hamerska), Jan Herman, Adam Ostolski, Ewa Charkiewicz, Rafał Korzeniewski, Władysław Bujwid, Pierre Klain, Anna Szmelcer,
Krzysztof Pilawski, Urszula Hajduk, Wacław Czerkawski, Jacek Kłopotowski, Joanna Maciejewska, Czesław Janik, Dominik Dziedzic, Anna Jurek, Anna Nowicka, Agata Olejniuk, Demokratyczna Unia Kobiet (Renata Berent – Mieszczanowicz, Katarzyna Kopystyńska), Dariusz Karawaj, Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda (Monika Popow), Tadeusz Kowalik
114 osób - czekamy na Twój podpis!
----
Oficjalna strona internetowa PFS: www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Oficjalna lista informacyjna PFS: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Kontakt techniczny: piotr.kawiorski@gmail.com
Tel. +48 602 25 77 33
(tytuły mogą ulec zmianie):
1. Prywatyzacja sektora publicznego – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
2. Socjalna Polska w socjalnej Europie – związki zawodowe (OPZZ, ZZG i inne)
3. Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność – Koalicja Polska Wolna od GMO, Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
4. Podatek Tobina itp. - Attac Polska
5. Wykluczenie w Polsce - Pierre Klein, ATD Czwarty Świat
6. Zielone miasto – Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu
7. Płeć & równouprawnienie – Grupa Inicjatyw Genderowych
8. Demokracja medialna – Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
9. Egoizm i apatia elit – Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
10. Związek neutralności światopoglądowej z szacunkiem dla prawa – Stowarzyszenie Neutrum
11. Państwo polskie i Jego budżet - kto płaci za kryzys finansowy" – Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
12. „Sprawiedliwy Handel( Fair Trade) jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym” - Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"
Wśród tematów ogólnych, ale niesprecyzowanych, uczestnicy Forum proponowali:
neutralność światopoglądowa
szacunek dla prawa
pacyfizm
nowy zielony lad
społeczna gospodarka rynkowa
płace i emerytury
dostęp do mediów
miasto przyszłości
mechanizm wykluczenia
egoizm i apatia elit
ekonomia opieki
prywatyzacja edukacji
ochrona zwierząt
Organizacje, które włączyły się do prac Polskiego Forum Społecznego (jeśli nie ma tu Twojej organizacji, lub jest przypadkiem, daj znać na adres forum – poprawimy błąd):
(Lista alfabetyczna)
1. ATD Czwarty Świat
2. ATTAC
3. Demokratyczna Unia Kobiet
4. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Spółdzielczości, Produkcji, Handlu i Usług w Polsce
5. Fundacja Anka Zet Studio
6. Fundacja Przestrzenie Dialogu
7. Koalicja Polska Wolna od GMO
8. Komitet Obrony Praw Bezrobotnych
9. Lewicowa Sieć Feministyczna „Rozgwiazda”
10. Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
11. Młodzi Socjaliści
12. Stowarzyszenie „Neutrum”
13. Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
14. OPZZ - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
15. Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli
16. Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"
17. „Przegląd Socjalistyczny”
18. Stowarzyszenie Kultury Europejskiej
19. Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość"
20. Zielony Instytut
21. ZZGwP - Związek Zawodowy Górników w Polsce
22. „Związkowiec OPZZ”
W działaniach Forum biorą również udział przedstawiciele poniższych organizacji (prosimy o potwierdzenie udziału i oficjalne zgłoszenie grupy):
- Związek Zawodowy Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego,
- Związek Zawodowy Przemysłu Mlecznego,
- Związek Nauczycielstwa Polskiego,
- Federacja Związków Zawodowych Kultury i Sztuki,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP,
- Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce,
- OPZZ Region Mazowsze,
- Ruch Odrodzenia Gospodarczego,
- Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a,
- „Obywatel”
- „Sprawy Nauki”.
Czekamy na zgłoszenia kolejnych organizacji – przyłącz się do wspólnych działań!
Przypominamy jednocześnie, że udział partii politycznych w Forum Społecznym jest niemożliwy, zgodnie z Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego: http://polskieforumspoleczne.blogspot.com/2009/05/karta-zasad-swiatowego-forum-spoecznego.html
Nazwiska osób, które podpisały się pod Deklaracją Polskiego Forum Społecznego:
Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka, Łukasz Markowski, Hanna Goworowska-Adamska, Stefan J. Adamski, Krzysztof J. Adamski, Paweł Żuk, Ewa Kubasiewicz – Houée, Damian Chodorek, Andrzej Żwawa, Rada Krajowa Młodych Socjalistów (Daniel Kaszubowski, Maciej Konieczny, Arkadiusz Kuśniarek, Marcin Matuszewski, Mateusz Mirys, Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Sierżantowicz, Bartłomiej Tyrcha, Paweł Woźniak, Marcelina Zawisza), Andrzej Radzikowski, Wanda Gontarz, Andrzej Ziemski, Anna Osypiuk, Ireneusz Bilewicz, Tadeusz Szmit, Bartłomiej Kozek, Robert Gruda, Kazimierz Tracerz, Sławomir Broniarz, Jan Budkiewicz, Janusz Stefańczyk, Jerzy Grabala, Ludwik Tomiałojć, Bernard Marqueritte, Marcin Sawicki, Wojciech Kobyliński, Aneta Nowicka, Grzegorz Nowicki,
Stanisław Wiąckowski, Fanny Madalinska, Jurata Bogna Serafińska, Karol Zamojski, Małgorzata Tkacz-Janik, Jadwiga Łopata, Julian Rose, Agnieszka Rybaczyk, Dariusz Lekki, Zofia Bartochowska, Joanna Dąbrowska, Aleksandra Pyrczak, Wanda Łozińska, Krystyna Kołodziejczyk, Jadwiga Banaś, Mieczysław Skowroński, Krzysztof Szlubowski, Maciej Łapski, Anna Zawadzka, Anna Leszkowska, Janina Biel, Janina Marchwicz, Mirosława Guzik, Wanda Gronostaj-Gardawska, Eleonora Syzdek, Jan Barański, Zbigniew Juczak, Eugeniusz Morawiec, Józef Rogoziński, Aldona Ganc, Krystyna Szczygier, Helena Zieniuk, Małgorzata Derc, Felicja Borzyszkowska-Sękowska, Beata Maciejewska, Daniel Wojcik, Rafał Bakalarczyk, Lubomir Klukowski, "Związkowiec OPZZ" (Wojciech Figiel, Bojan Stanisławski, Lech Kańtoch, Wojciech Dylewski, Irena Hamerska), Jan Herman, Adam Ostolski, Ewa Charkiewicz, Rafał Korzeniewski, Władysław Bujwid, Pierre Klain, Anna Szmelcer,
Krzysztof Pilawski, Urszula Hajduk, Wacław Czerkawski, Jacek Kłopotowski, Joanna Maciejewska, Czesław Janik, Dominik Dziedzic, Anna Jurek, Anna Nowicka, Agata Olejniuk, Demokratyczna Unia Kobiet (Renata Berent – Mieszczanowicz, Katarzyna Kopystyńska), Dariusz Karawaj, Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda (Monika Popow), Tadeusz Kowalik
114 osób - czekamy na Twój podpis!
----
Oficjalna strona internetowa PFS: www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Oficjalna lista informacyjna PFS: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Kontakt techniczny: piotr.kawiorski@gmail.com
Tel. +48 602 25 77 33
Zgłoszenie udziału organizacji w I Polskim Forum Społecznym
Polskie Forum Społeczne
Warszawa, 22-24.10.2010
www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Zgłoszenie udziału organizacji w I Polskim Forum Społecznym:
1. Organizacja (pełna nazwa): ….................................................................................... …....................................................................................
2. Adres siedziby organizacji: …....................................................................................
…....................................................................................
3. Imię, nazwisko osoby reprezentującej: …...…................................................................................
4. e-mail: …....................................................................................
5. telefon: …....................................................................................
6. Funkcja w organizacji: …..........….........................................................................
Organizacja podpisuje się pod Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego: TAK / NIE
http://polskieforumspoleczne.blogspot.com/2009/05/karta-zasad-swiatowego-forum-spoecznego.html
Organizacja podpisuje się pod Deklaracją Polskiego Forum Społecznego: TAK / NIE
www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Uczestnictwo:
1. Udział w seminariach: tak / nie
2. Własny temat na seminarium: tak / nie
3. Tytuł: ........................................................................................................................................................
4. Stoisko informacyjne: tak / nie
5. Udział w wiecu/manifestacji: tak / nie
6. Ilość osób, które z ramienia organizacji wezmą udział w wydarzeniach (w przybliżeniu): …................
Inne kwestie i komentarze: …....................................................................................
…....................................................................................
…....................................................................................
…....................................................................................
…....................................................................................
Formularz wyślij na adres: piotr.kawiorski@gmail.com
Lista informacyjna: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Gotowy formularz zgłoszeniowy możesz otrzymać pisząc pod powyższe adresy!
Uwaga. Dane osobowe zachowane są wyłącznie dla potrzeb organizatorów Polskiego Forum Społecznego i nie będą prezentowane nikomu poza grupą koordynującą Forum. Program imprezy jest otwarty i może ulec zmianie.
Warszawa, 22-24.10.2010
www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Zgłoszenie udziału organizacji w I Polskim Forum Społecznym:
1. Organizacja (pełna nazwa): ….................................................................................... …....................................................................................
2. Adres siedziby organizacji: …....................................................................................
…....................................................................................
3. Imię, nazwisko osoby reprezentującej: …...…................................................................................
4. e-mail: …....................................................................................
5. telefon: …....................................................................................
6. Funkcja w organizacji: …..........….........................................................................
Organizacja podpisuje się pod Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego: TAK / NIE
http://polskieforumspoleczne.blogspot.com/2009/05/karta-zasad-swiatowego-forum-spoecznego.html
Organizacja podpisuje się pod Deklaracją Polskiego Forum Społecznego: TAK / NIE
www.polskieforumspoleczne.blogspot.com
Uczestnictwo:
1. Udział w seminariach: tak / nie
2. Własny temat na seminarium: tak / nie
3. Tytuł: ........................................................................................................................................................
4. Stoisko informacyjne: tak / nie
5. Udział w wiecu/manifestacji: tak / nie
6. Ilość osób, które z ramienia organizacji wezmą udział w wydarzeniach (w przybliżeniu): …................
Inne kwestie i komentarze: …....................................................................................
…....................................................................................
…....................................................................................
…....................................................................................
…....................................................................................
Formularz wyślij na adres: piotr.kawiorski@gmail.com
Lista informacyjna: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Gotowy formularz zgłoszeniowy możesz otrzymać pisząc pod powyższe adresy!
Uwaga. Dane osobowe zachowane są wyłącznie dla potrzeb organizatorów Polskiego Forum Społecznego i nie będą prezentowane nikomu poza grupą koordynującą Forum. Program imprezy jest otwarty i może ulec zmianie.
niedziela, 1 sierpnia 2010
Rozgwiazda w Forum
Do grona osób i organizacji skupionych w Polskim Forum Społecznym dołączyła Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda. Podpis pod Deklaracją Forum oraz Kartą Zasad Światowego Forum Społecznego złożyły 31 lipca przedstawicielki "Rozgwiazdy" do prac w PFS, Monika Popow oraz Katarzyna Kopystyńska.
Uczestniczki zgłosiły jednocześnie seminarium, które będzie zorganizowane przez Sieć w czasie PFS: "Państwo polskie i Jego budżet - kto płaci za kryzys finansowy"
Dziękujemy i zapraszamy kolejne grupy.
Uczestniczki zgłosiły jednocześnie seminarium, które będzie zorganizowane przez Sieć w czasie PFS: "Państwo polskie i Jego budżet - kto płaci za kryzys finansowy"
Dziękujemy i zapraszamy kolejne grupy.
poniedziałek, 12 lipca 2010
Demokratyczna Unia Kobiet dołącza do Forum
Witam,
w imieniu Przewodniczącej DUK Renaty Berent-Mieszczanowicz chciałabym złożyć jej podpis pod deklaracją Polskiego Forum Społecznego. Wyrażać ma on także organizacyjne poparcie DUK dla idei Forum. DUK należy do sieci Rozgwiazda i mamy nadzieję, że poprzez sieć, jak również bezpośrednio nawiązać się może między naszymi organizacjami współpraca.
Pozdrawiam,
--
Katarzyna Kopystyńska
Koordynatorka Biura Krajowego
Demokratyczna Unia Kobiet
+48-22 827-63-01
http://dukrk.pl/
w imieniu Przewodniczącej DUK Renaty Berent-Mieszczanowicz chciałabym złożyć jej podpis pod deklaracją Polskiego Forum Społecznego. Wyrażać ma on także organizacyjne poparcie DUK dla idei Forum. DUK należy do sieci Rozgwiazda i mamy nadzieję, że poprzez sieć, jak również bezpośrednio nawiązać się może między naszymi organizacjami współpraca.
Pozdrawiam,
--
Katarzyna Kopystyńska
Koordynatorka Biura Krajowego
Demokratyczna Unia Kobiet
+48-22 827-63-01
http://dukrk.pl/
poniedziałek, 28 czerwca 2010
Podpisz się pod deklaracją Forum (aktualizacja)
Do grona osób tworzących Polskie Forum Społeczne dołączają kolejne osoby. Podczas ostatnich spotkań pod deklaracją podpisali się m.in:
Anna Szmelcer,
Krzysztof Pilawski,
Urszula Hajduk,
Wacław Czerkawski, Związek Zawodowy Górników
Jacek Kłopotowski,
Joanna Maciejewska,
Czesław Janik,
Dominik Dziedzic,
Anna Jurek
Anna Nowicka,
Agata Olejniuk,
Demokratyczna Unia Kobiet,
Dariusz Karawaj.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia - zgłoszenie należy wysłać na adres:
polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Cała lista podpisów widnieje obok - pod deklaracją po prawej stronie.
Spotkanie przygotowawcze w Warszawie
W piątek, 25 czerwca, w Warszawie, odbyło się kolejne spotkanie przygotowawcze Polskiego Forum Społecznego.
Zebrani podsumowali ostatnie działania oraz omówili kwestie techniczne związane z tworzeniem Forum. Przedyskutowano m.in. sprawy miejsca, w którym odbędzie się ta impreza, problemy organizacyjne (dojazdy, noclegi, wyżywienie, reklama itp.) i wiele innych ważnych przy tak dużych przedsięwzięciach tematów.
Ustalono, że Forum odbędzie się w dniach 22 - 24 października 2010 w Warszawie. W tym czasie odbędą się w ramach Forum seminaria i debaty, wydarzenia wspomagające, czyli imprezy kulturalne, wystawy i pokazy filmowe oraz happening, wiec lub manifestacja uczestników. Wszystkie te elementy są płynne - forum jest miejscem otwartym i w razie potrzeby uczestnicy będą modyfikować plan działania.
Obecnie trwa ustalanie bloków tematycznych forum - zebrani zadecydowali, iż do końca lipca można jeszcze nadsyłać zgłoszenia tematów oraz prelegentów do poszczególnych tematów. Od 1 sierpnia rozpocznie działania ścisła grupa techniczna, która po podsumowaniu bloku tematycznego, zajmie się wszelkimi sprawami organizacyjnymi.
Wkrótce podamy całą listę aktualnych tematów, jednocześnie prosimy o nadsyłanie swoich propozycji na adres: polskieforumspoleczne@googlegroups.com
piątek, 11 czerwca 2010
Spotkanie PFS w Katowicach
9 czerwca w Katowicach odbyło sie kolejne spotkanie Polskiego Forum Społecznego. Tym razem było ono poświęcone integracji ruchów społecznych i związków zawodowych na Śląsku wraz z przedstawicielami forum z innych części kraju.
Debatą prowadzili - gospodarz spotkania - Wacław Czerkawski - wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, Ewa Ziółkowska - Attac Polska, Małgorzata Tkacz-Janik - Fundacja Przestrzenie Dialogu oraz Anna Szmelcer - Koalicja "Polska Wolna od GMO".
W spotkaniu udział wzięli delegaci ZZG, OPZZ, ATTAC, Koalicji "Polska Wolna od GMO", Młodych Socjalistów, Przestrzenie Dialogu, Zieloni, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli, Stowarzyszenie Ruch Społeczny "Praca - Pokój - Sprawiedliwosć", a patronat medialny objęły nad imprezą dwa pisma: "Przegląd Socjalistyczny" oraz "Związkowiec OPZZ". Reprezentowane w Katowicach inne regiony kraju, z których przybyli uczestnicy to: Gliwice, Kraków, Warszawa, Kielce, Olsztyn, Białystok.
Pod deklaracją Polskiego Forum Społecznego podpisały się podczas spotkania kolejne osoby, w tym: Anna Szmelcer, Urszula Hajduk, Wacław Czerkawski i Krzysztof Pilawski,
Kolejne spotkanie Polskiego Forum Społecznego zaplanowano na koniec czerwca w Warszawie.
Wkrótce szersze opracowanie z debaty.
poniedziałek, 7 czerwca 2010
Spotkanie Polskiego Forum Społecznego w Katowicach
Kolejne spotkanie Polskiego Forum Społecznego na temat roli związków zawodowych i organizacji społecznych w forum ma służyć również integracji środowisk PFS na Śląsku.
Udział biorą:
Andrzej Chwiluk, Wacław Czerkawski - Związek Zawodowy Górników (ZZG)
Ewa Ziółkowska - Attac Polska
Małgorzata Tkacz-Janik - Przestrzenie Dialogu
Anna Szmelcer - Koalicja Polska Wolna od GMO
Andrzej Radzikowski - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ)
Zapraszamy - prosimy o potwierdzenie przybycia: piotr.kawiorski@gmail.com
9 czerwca 2010 (środa)
godz. 14:00 - 17:00
Katowice, siedziba Związku Zawodowego Górników, pl. Grunwaldzki 8-10 (niedaleko "Spodka")
Lista informacyjna forum:
polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Profil na Facebook:
http://www.facebook.com/pages/Polskie-Forum-Spoleczne/122073097807640?ref=ts
Udział biorą:
Andrzej Chwiluk, Wacław Czerkawski - Związek Zawodowy Górników (ZZG)
Ewa Ziółkowska - Attac Polska
Małgorzata Tkacz-Janik - Przestrzenie Dialogu
Anna Szmelcer - Koalicja Polska Wolna od GMO
Andrzej Radzikowski - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ)
Zapraszamy - prosimy o potwierdzenie przybycia: piotr.kawiorski@gmail.com
9 czerwca 2010 (środa)
godz. 14:00 - 17:00
Katowice, siedziba Związku Zawodowego Górników, pl. Grunwaldzki 8-10 (niedaleko "Spodka")
Lista informacyjna forum:
polskieforumspoleczne@googlegroups.com
Profil na Facebook:
http://www.facebook.com/pages/Polskie-Forum-Spoleczne/122073097807640?ref=ts
czwartek, 3 czerwca 2010
PFS na kongresie OPZZ
Przedstawiciele Polskiego Forum Społecznego na zaproszenie organizatorów gościli na obradującym w dniach 28 - 30 maja 2010 w Warszawie Kongresie OPZZ - Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Miło nam wspomnieć, że o obecności PFS poinformowano z kongresowej mównicy, witając nas serdecznie brawami. Zainteresowani związkowcy otrzymali ulotki z deklaracją forum i adresem kontaktowym.
Więcej informacji na stronach OPZZ tutaj
Galeria zdjęć: tutaj
Miło nam wspomnieć, że o obecności PFS poinformowano z kongresowej mównicy, witając nas serdecznie brawami. Zainteresowani związkowcy otrzymali ulotki z deklaracją forum i adresem kontaktowym.
Więcej informacji na stronach OPZZ tutaj
Galeria zdjęć: tutaj
poniedziałek, 24 maja 2010
Forum w Katowicach
Na zaproszenie Związku Zawodowego Górników (www.zzg.org.pl) kolejne spotkanie Polskiego Forum Społecznego odbędzie się 9 czerwca (środa) w Katowicach.
Szczegóły wkrótce.
Szczegóły wkrótce.
poniedziałek, 17 maja 2010
Polski tydzień przeciw ubóstwu i wykluczeniu społecznemu
ATD Czwarty Świat wzywa media i obywateli do aktywnego wsparcia organizacji pozarządowych podejmujących działania na rzecz rozwoju demokracji i szacunku dla godności i praw człowieka.
Od 17 do 28 maja, z inicjatywy Komisji Europejskiej i sieci EAPN (European Anti Poverty Network), Polska i Europa promować będą Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Spoty telewizyjne i radiowe, pikniki rodzinne, konferencje uwrażliwiające społeczeństwo na potrzebę aktywnego zaangażowania w akcje i politykę solidarności.
Z tej okazji ATD Czwarty Świat Polska przygotowuje wiele spotkań i wydarzeń.
W środę 19 maja w Ratuszu Dzielnicy Ursynów o godzinie 11:00 głos zabiorą mieszkańcy
doświadczający trudności związanych z biedą i wykluczeniem. ATD wraz z innymi członkami Komisji ds. Pomocy Najuboższym organizuje pod patronatem burmistrza Ursynowa pierwsze « Warszawskie Spotkanie Dialogu i Solidarności ».
W sobotę 22 maja w godzinach od 11:00 do 16:00 odbędzie się w biurze Rzecznika Praw
Obywatelskich (Al. Solidarności 77) krajowe spotkanie przygotowujące polską delegację do czerwcowego spotkania w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Pięciu delegatów z Polski spotka się z wieloma innymi osobami doświadczających trudności i wspólnie z nimi przygotują przesłanie, które przedłożą w Brukseli 25 i 26 czerwca 2010.
Również w sobotę 22 maja wolontariusze ATD zaangażowani w projekty: Tapori i Biblioteki Podwórkowe wezmą udział w Pikniku Rodzinnym w Parku Praskim. Z okazji Europejskiego Roku Miasto Warszawa i Województwo Mazowieckie zapraszają organizacje walczące z ubóstwem i wykluczeniem społecznym do zaprezentowania ich działań. ATD przedstawi różne projekty skierowane do dzieci, propagujące ideę przyjaźni i solidarności z potrzebującymi.
24 i 25 maja we współpracy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, ATD zgromadzi około 100 osób z Polski, Francji i Holandii w Centrum Partnerstwa Społecznego « Dialog » na spotkaniu zatytułowanym « Skrajne ubóstwo a prawa człowieka – wyzwanie dla Polski, wyzwanie dla Europy ». W czasie tego spotkania uczestnicy mający różną wiedzę i doświadczenie życiowe (pracownicy naukowi, pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych, osoby publiczne i osoby doświadczające ubóstwa) przygotują dokument, który będzie mógł posłużyć jako inspiracja do opracowania polskiej strategii walki z ubóstwem i wykluczeniem jak również w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku.
W czasie dwóch tygodni, ATD zaprosi obywateli polskich do podpisania Apelu Kieleckiego, wzywającego władze Polski do skutecznych i zdecydowanych działań na rzecz ratyfikacji zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej. Po tej kampanii, w czerwcu, kandydatom na prezydenta RP przedłożony zostanie list otwarty na temat tej ratyfikacji.
Kontakt: atd-warszawa@neostrada.pl – tel. biuro 22 616 10 20 – Pierre Klein 505 222 609
Od 17 do 28 maja, z inicjatywy Komisji Europejskiej i sieci EAPN (European Anti Poverty Network), Polska i Europa promować będą Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Spoty telewizyjne i radiowe, pikniki rodzinne, konferencje uwrażliwiające społeczeństwo na potrzebę aktywnego zaangażowania w akcje i politykę solidarności.
Z tej okazji ATD Czwarty Świat Polska przygotowuje wiele spotkań i wydarzeń.
W środę 19 maja w Ratuszu Dzielnicy Ursynów o godzinie 11:00 głos zabiorą mieszkańcy
doświadczający trudności związanych z biedą i wykluczeniem. ATD wraz z innymi członkami Komisji ds. Pomocy Najuboższym organizuje pod patronatem burmistrza Ursynowa pierwsze « Warszawskie Spotkanie Dialogu i Solidarności ».
W sobotę 22 maja w godzinach od 11:00 do 16:00 odbędzie się w biurze Rzecznika Praw
Obywatelskich (Al. Solidarności 77) krajowe spotkanie przygotowujące polską delegację do czerwcowego spotkania w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Pięciu delegatów z Polski spotka się z wieloma innymi osobami doświadczających trudności i wspólnie z nimi przygotują przesłanie, które przedłożą w Brukseli 25 i 26 czerwca 2010.
Również w sobotę 22 maja wolontariusze ATD zaangażowani w projekty: Tapori i Biblioteki Podwórkowe wezmą udział w Pikniku Rodzinnym w Parku Praskim. Z okazji Europejskiego Roku Miasto Warszawa i Województwo Mazowieckie zapraszają organizacje walczące z ubóstwem i wykluczeniem społecznym do zaprezentowania ich działań. ATD przedstawi różne projekty skierowane do dzieci, propagujące ideę przyjaźni i solidarności z potrzebującymi.
24 i 25 maja we współpracy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, ATD zgromadzi około 100 osób z Polski, Francji i Holandii w Centrum Partnerstwa Społecznego « Dialog » na spotkaniu zatytułowanym « Skrajne ubóstwo a prawa człowieka – wyzwanie dla Polski, wyzwanie dla Europy ». W czasie tego spotkania uczestnicy mający różną wiedzę i doświadczenie życiowe (pracownicy naukowi, pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych, osoby publiczne i osoby doświadczające ubóstwa) przygotują dokument, który będzie mógł posłużyć jako inspiracja do opracowania polskiej strategii walki z ubóstwem i wykluczeniem jak również w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku.
W czasie dwóch tygodni, ATD zaprosi obywateli polskich do podpisania Apelu Kieleckiego, wzywającego władze Polski do skutecznych i zdecydowanych działań na rzecz ratyfikacji zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej. Po tej kampanii, w czerwcu, kandydatom na prezydenta RP przedłożony zostanie list otwarty na temat tej ratyfikacji.
Kontakt: atd-warszawa@neostrada.pl – tel. biuro 22 616 10 20 – Pierre Klein 505 222 609
środa, 12 maja 2010
Kobiety w Polskim Forum Społecznym
Zgodnie z ustaleniami ostatnich spotkań uczestników Forum, jedną z następnych debat jest "Kobiety w Polskim Forum Społecznym".
Proponowany termin spotkania to 27 maj, a miejsce to Warszawa.
Prosimy o opinie na ten temat.
Proponowany termin spotkania to 27 maj, a miejsce to Warszawa.
Prosimy o opinie na ten temat.
wtorek, 11 maja 2010
sobota, 8 maja 2010
Wacław Czerkawski o Forum
- O upadku kapitalizmu mówi się już wszędzie, ale u nas się tego ciągle nie dostrzega, ten ruch działa już w całej Europie, tym tematem trzeba się zająć – komentuje swój udział w posiedzeniu komitetu koordynacyjnego Polskiego Forum Społecznego Wacław Czerkawski, Wiceprzewodniczący ZZG w Polsce...
http://www.nettg.pl/Artykuly/Analizy-i-Komentarze/Czerkawski-o-PFS:-Tam-nie-ma-przedstawicieli-partii-politycznych,29495,1
http://www.nettg.pl/Artykuly/Analizy-i-Komentarze/Czerkawski-o-PFS:-Tam-nie-ma-przedstawicieli-partii-politycznych,29495,1
środa, 5 maja 2010
poniedziałek, 3 maja 2010
Lista informacyjna Forum
Zapraszamy do korzystania z listy informacyjnej Polskiego Forum Społecznego, poprzez którą można zapoznawać się z aktualnymi wydarzeniami oraz zaproszeniami do kolejnych działań.
Wyślij e-mail na adres:
polskieforumspoleczne@googlegroups.com
W razie problemów pisz na adres:
piotr.kawiorski@gmail.com
Wyślij e-mail na adres:
polskieforumspoleczne@googlegroups.com
W razie problemów pisz na adres:
piotr.kawiorski@gmail.com
niedziela, 2 maja 2010
Świat nie jest na sprzedaż
Posiedzenie komitetu koordynacyjnego Polskiego Forum Społecznego odbyło się 30 kwietnia w Warszawie. W spotkaniu tym wzięli m.in. udział: prof. Maria Szyszkowska, reprezentująca Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli, Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników, Ewa Ziółkowska, przewodnicząca stowarzyszenia Attac. W dyskusji nad kształtem polskiego forum wzięli także udział przedstawiciele innych stowarzyszeń, związków i organizacji społecznych, jak: OPZZ Region Mazowsze (Jerzy Wiśniewski), Zielony Instytut (Beata Maciejewska, Dariusz Szwed), Neutrum (Czesław Janik), Ruch Społeczny "Praca-Pokój-Sprawiedliwość" (Wanda Gontarz), Fundacja Przestrzenie Dialogu (Małgorzata Tkacz - Janik), Ogólnopolski Związek Bezrobotnych (Zbigniew Kaźmierczak), Młodzi Socjaliści (Daniel Wójcik), "Przegląd Socjalistyczny" (Jacek Kłopotowski), Obywatel (Rafał Bakalarczyk) i Stowarzyszenie Kultury Europejskiej (Jan Stępień).
Celem spotkania było ustalenie terminu, miejsca i czasu trwania PFS oraz przedyskutowanie tematów, które członkowie komitetu koordynacyjnego uznali za bardzo istotne dla polskiego społeczeństwa, choć rzadko poruszane w mediach. Przy okazji zwrócono uwagę na fatalne funkcjonowanie polskich mediów, które zajmują się głównie tzw. sensacjami i obrzeżami rzeczywistości.
Tematy Polskiego Forum Społecznego, zaproponowane na spotkaniu, to m.in. zielony nowy ład, neutralność światopoglądowa, pacyfizm, społeczna gospodarka rynkowa, płace i emerytury, mechanizm wykluczenia, egoizm i apatia polskich elit. Na kolejnych spotkaniach komitet koordynacyjny PFS zajmie się stworzeniem konkretnego planu poszczególnych konferencji i seminariów. Wstępnie ustalono, że Polskie Forum Społeczne odbędzie się jesienią tego roku.
- Każdemu forum społecznemu, od światowego po europejskie i lokalne przyświeca hasło „Świat nie jest na sprzedaż – mówi Ewa Ziółkowska, przewodnicząca alterglobalistycznego stowarzyszenia Attac. - Hasło to jest protestem przeciwko globalnemu neoliberalizmowi, który stworzył straszny świat zysku ponad wszystko. Świat, którym bogaci bogacą się jeszcze bardziej i w którym powstają coraz większe obszary ubóstwa. Świat, w którym eksploatuje się przyrodę i ludzi do granic możliwości. W Polsce każda ekipa rządząca sprzyjała neoliberalnej doktrynie, a obecna jest jej szczególnie pilnym uczniem. Wyrządziło to ogromne szkody w polskim społeczeństwie. Dlatego też celem Polskiego Forum Społecznego jest zintegrowanie środowisk, które mają inne spojrzenia na ekonomię i funkcjonowanie społeczeństwa i pokazanie, że „inny świat jest możliwy”.
-----
Lista uczestników spotkania (według kolejności wpisów):
1. Ewa Ziółkowska (Attac)
2. Piotr Kawiorski (Attac)
3. Bartłomiej Kozek (Zieloni)
4. Rafał Bakalarczyk (Obywatel)
5. Mieczysław Skowroński
6. Czesław Janik (Neutrum)
7. Jan Stępień (Stowarzyszenie Kultury Europejskiej, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli)
8. Krzysztof Pilawski
9. Wanda Gontarz (Ruch Społeczny Praca-Pokój-Sprawiedliwość)
10. Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący ZZG - Związku Zawodowego Górników w Polsce)
11. Maria Szyszkowska (Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli)
12. Beata Maciejewska (Zielony Instytut)
13. Małgorzata Tkacz-Janik (Fundacja Przestrzenie Dialogu)
14. Jerzy Wiśniewski (OPZZ - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych)
15. Grzegorz Basiak (Zieloni)
16. Daniel Wójcik (Młodzi Socjaliści)
17. Zbigniew Kaźmierczak (OZB - Ogólnopolski Związek Bezrobotnych)
18. Andrzej Radzikowski (wiceprzewodniczący OPZZ - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych)
19. Jacek Kłopotowski (Przegląd Socjalistyczny)
20. Dariusz Szwed (Zielony Instytut, Zieloni)
21. Krzysztof Ślubowski
Subskrybuj:
Posty (Atom)