sobota, 18 września 2010

Polskie Forum Społeczne – pierwsze w krajach postkomunistycznych

Już 25 organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych (w tym OPZZ) przyłączyło się do Polskiego Forum Społecznego i ciągle zgłaszają się kolejne. Poza tym pod deklaracją polskiego forum podpisało się indywidualnie 120 osób. Inicjatywa ta, której przyświeca hasło „Inny świat jest możliwy”, wzbudza coraz większe zainteresowanie ugrupowań alterglobalistycznych, pacyfistycznych, ekologicznych, feministycznych, organizacji walczących z wykluczeniem społecznym, niezależnych ekonomistów. Zorganizowanie Polskiego Forum Społecznego zaplanowano na 5-7 listopada tego roku w Warszawie.

Inicjatywa stworzenia Polskiego Forum Społecznego narodziła się w Kielcach. 26 czerwca 2009 roku w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie komitetu założycielskiego, w którym uczestniczyli: prof. Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka.

Podczas kolejnych spotkań utworzono komitet koordynacyjny PFS, w skład którego weszli przedstawiciele organizacji, które zadeklarowały swój udział w forum. Na spotkaniach tych dyskutowano nad przebiegiem forum, w tym tematyką jego seminariów i kształtem dyskusji nad najważniejszymi problemami naszego kraju.

Organizatorom PFS przyświeca myśl, że neoliberalna koncepcja ekonomiczna, propagowana przez polskich polityków i powtarzana przez polskie media, nie stwarza społeczeństwu możliwości zapoznania się z innymi koncepcjami gospodarczymi, bardziej przyjaznymi człowiekowi i jego środowisku naturalnemu. Dlatego też pragną oni, aby Polskie Forum Społeczne stało się okazją do zaprezentowania odmiennych spojrzeń na gospodarkę, funkcjonowanie społeczeństwa, wykorzystanie energii, ochronę środowiska, edukację i kulturę. Gospodarka neoliberalna, kierująca się wyłącznie zyskiem, pozostawiła bowiem fatalne piętno na każdej z tych dziedzin życia. Z tego też powodu hasło PFS brzmi: „Inny świat jest możliwy”.


Hasło „Inny świat jest możliwy” zrodziło się w 2001 roku na Światowym Forum Społecznym w Porto Alegre w Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było francuskie stowarzyszenie alterglobalistyczne ATTAC. W następnych latach organizowano kolejne światowe fora, w których uczestniczyły setki tysięcy ludzi z całego świata, znani działacze społeczni i politycy. W roku 2002 zorganizowano we Florencji pierwsze Europejskie Forum Społeczne, a ostatnie odbyło się w tym roku w Istambule. Kolejną inicjatywą było tworzenie forów regionalnych, obejmujących jakieś regiony świata (na przykład region Morza Śródziemnego), państwa lub tylko miasta. Polskie Forum Społeczne jest pierwszą taką inicjatywą w krajach postkomunistycznych.


Ewa Ziółkowska

2 komentarze:

  1. Z całym szacunkiem, ale w krajach postkomunistycznych to fora społeczne odbyły się już w Czechach i na Węgrzech (co więcej, nadal się tam odbywają). Poza tym organizatorem pierwszego Światowego Forum Społecznego była Partida di Trabajeros (partia pracy z Brazylii), z której wywodzi się późniejszy prezydent tego kraju, Lula de Silva.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie kumam tego tekstu!!;)

    OdpowiedzUsuń