poniedziałek, 8 listopada 2010

Zakończyło się I Polskie Forum Społeczne


Zakończyło się I Polskie Forum Społeczne. Zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji, wyznaczającej kierunki działania forum. Oraz sukcesem, bowiem w ramach forum, w jednym miejscu, zebrali się przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych i związków zawodowych, chcący dyskutować o wspólnej pracy na rzecz lepszego świata i lepszej Polski. I chcący tą wspólną pracę kontynuować w następnych miesiącach i latach.

Forum trwało dwa dni (5 – 6 listopad 2010), w czasie których w siedzibie OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) przy ul. Kopernika w warszawie, odbyło się w trzech salach 19 debat, warsztatów i seminariów. W tym uroczysta inauguracja oraz spotkanie końcowe, podczas którego opracowano deklarację forum.

Kilka grup wystawiło swoje stoliki informacyjne, na korytarzach pojawiła się wystawa fotografii Fundacji Karat, co bardzo ożywiło biurowe przestrzenie gmachu przy Kopernika.

Na listach podpisowych uwieczniło się 120 osób, ale nie są to wszyscy uczestnicy forum, bowiem z powodu rozrzutu sal w budynku część osób ominęła stolik organizacyjny. Zważywszy na to, iż organizatorzy nie mieli szans na promocję forum, robiąc wszystko społecznie i bez funduszy, to również spore osiągnięcie.

Wypada podziękować wszystkim, którzy wzięli w forum udział, szczególnie delegacji ATTAC Francja, która w czteroosobowym składzie, z Ewą Kubasiewicz, współzałożycielką polskiego ATTAC, przybyły do Warszawy. Z Niemiec zaś przyjechała Judith Dellheim, aktywistka Niemieckiego Forum Społecznego. Goście z kraju reprezentowali, poza Warszawą, Białystok, Katowice, Kielce, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Nałęczów i kilka innych ośrodków.

Warto zaznaczyć, że forum odbyło się praktycznie bez funduszy. Po pierwsze – na wezwanie o wspólne finansowanie działań odpowiedział wyłącznie OPZZ, przekazując na cele PFS swój budynek i sale, co jest bardzo dużym wsparciem, oraz osoby z ATTAC, zapewniające prace organizacyjne i przygotowawcze oraz pomoc w postaci zakupionych ze swoich funduszy zapasów wody mineralnej i kawy. Do prac włączyła się jeszcze redakcja „Przeglądu Socjalistycznego”, która zaprojektowała plakat forum i ulotki. Ale może to już taka tradycja, że jedni pracują, a inni czekają na gotowe? Forum zaś ma nauczyć, iż tylko praca społeczna dla dobra nas wszystkich może coś zmienić, aby ten lepszy świat się nam przybliżył.

(PK)



Konferencja prasowa organizatorów PFS




Wkrótce więcej wiadomości na temat forum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz