czwartek, 30 września 2010

Europejski Dzień Protestu - manifestacje 29 września


Około 8 - 10 tysięcy pracowników demonstrowało w Warszawie, 29 września, 2010, w ramach Europejskiego Dnia Protestu, na wezwanie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

Związkowcy z OPZZ i "Solidarność" pikietowali przez dwie godziny Kancelarię Premiera w al. Ujazdowskich, śpiewając i wznosząc hasła: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys", „Chcemy żyć godnie tu i teraz”, „Myślcie realnie, pozwólcie żyć normalnie”, „Kwitnie kryzys, naród płaci, oligarchia się bogaci”.

W proteście brali udział również aktywiści Polskiego Forum Społecznego.

Grupa około 200 przedstawicieli OPZZ, Solidarności i Związku Zawodowego Górników z Polski uczestniczyła w tym dniu w wielkiej manifestacji w Brukseli, w której wzięło udział około 100 tysięcy ludzi z całej Europy.

poniedziałek, 27 września 2010

Manifestacje 29 września


Przedstawiciele organizacji współtworzących Polskie Forum Społeczne będą manifestować w czasie Europejskiego Dnia Protestu na ulicach Warszawy i Brukseli.

W Warszawie demonstracja związków zawodowych, z OPZZ i "Solidarnością" na czele, odbędzie się w środę, 29,09,,o godz. 12.00, pod Kancelarią Rady Ministrów przy al. Ujazdowskich. Autokary z demonstrantami z kraju podjeżdżać będą na miejsce zbiórki, na Agrykoli, skąd poszczególne kolumny wyrusza pod KRM. Wiec - przemarsz zaplanowano od 12.00 do 14.00.

W tym samym czasie w Brukseli odbędzie się wielka manifestacja, w której wezmą udział grupy ludzi ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, na czele z Europejską Federacją Związków Zawodowych. Z Polski do Belgii wyjechały już autokary z aktywistami "Solidarności", OPZZ, Związku Zawodowego Górników i kilku innych grup. Wraz z nimi wyjechała delegacja Polskiego Forum Społecznego.


Uwaga. Jeśli ktoś chce przyłączyć się do grupy PFS podczas protestu w warszawie, prosimy o kontakt: polskieforumspoleczne@googlegroups.com

sobota, 25 września 2010

Aktywistki PFS w TVN

Zapraszamy do obejrzenia...

Maria Szyszkowska oraz Małgorzata Tkacz - Janik, aktywistki Polskiego Forum Społecznego sobota, 25.09., w programie "Babilon", TVN, o 14.15 !!!

niedziela, 19 września 2010

Nowe grupy i tematy (aktual.)

Nowe grupy, która przyłączyły się do Polskiego Forum Społecznego:



Pracownia Kultury Współczesnej Toruń

Radykalna Akcja Solidarna

Inicjatywa Antynuklearna


Nowe tematy seminariów:


'Energia jądrowa - prosta droga do nikąd"

„Kapitalizm a imigracje” - Radykalna Akcja Solidarna

„Plan a Rynek. czyli jak zharmonizować parametry ekonomiczne z uwzględnieniem dobra społecznego” - Jan Herman

„Państwo, Obywatelstwo, Samorządność. Kiedy i w jakich warunkach stajesz się Obywatelem” - Jan Herman

sobota, 18 września 2010

Polskie Forum Społeczne – pierwsze w krajach postkomunistycznych

Już 25 organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych (w tym OPZZ) przyłączyło się do Polskiego Forum Społecznego i ciągle zgłaszają się kolejne. Poza tym pod deklaracją polskiego forum podpisało się indywidualnie 120 osób. Inicjatywa ta, której przyświeca hasło „Inny świat jest możliwy”, wzbudza coraz większe zainteresowanie ugrupowań alterglobalistycznych, pacyfistycznych, ekologicznych, feministycznych, organizacji walczących z wykluczeniem społecznym, niezależnych ekonomistów. Zorganizowanie Polskiego Forum Społecznego zaplanowano na 5-7 listopada tego roku w Warszawie.

Inicjatywa stworzenia Polskiego Forum Społecznego narodziła się w Kielcach. 26 czerwca 2009 roku w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie komitetu założycielskiego, w którym uczestniczyli: prof. Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Ewa Ziółkowska, Dariusz Szwed, Piotr Kawiorski, Jan Stępień, Klaudiusz Stochmal, Maryla Pająk, Magdalena Łysak, Marek Szolc, Grażyna Prątkowska, Agnieszka Pawelska, Lidia Zasacka.

Podczas kolejnych spotkań utworzono komitet koordynacyjny PFS, w skład którego weszli przedstawiciele organizacji, które zadeklarowały swój udział w forum. Na spotkaniach tych dyskutowano nad przebiegiem forum, w tym tematyką jego seminariów i kształtem dyskusji nad najważniejszymi problemami naszego kraju.

Organizatorom PFS przyświeca myśl, że neoliberalna koncepcja ekonomiczna, propagowana przez polskich polityków i powtarzana przez polskie media, nie stwarza społeczeństwu możliwości zapoznania się z innymi koncepcjami gospodarczymi, bardziej przyjaznymi człowiekowi i jego środowisku naturalnemu. Dlatego też pragną oni, aby Polskie Forum Społeczne stało się okazją do zaprezentowania odmiennych spojrzeń na gospodarkę, funkcjonowanie społeczeństwa, wykorzystanie energii, ochronę środowiska, edukację i kulturę. Gospodarka neoliberalna, kierująca się wyłącznie zyskiem, pozostawiła bowiem fatalne piętno na każdej z tych dziedzin życia. Z tego też powodu hasło PFS brzmi: „Inny świat jest możliwy”.


Hasło „Inny świat jest możliwy” zrodziło się w 2001 roku na Światowym Forum Społecznym w Porto Alegre w Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było francuskie stowarzyszenie alterglobalistyczne ATTAC. W następnych latach organizowano kolejne światowe fora, w których uczestniczyły setki tysięcy ludzi z całego świata, znani działacze społeczni i politycy. W roku 2002 zorganizowano we Florencji pierwsze Europejskie Forum Społeczne, a ostatnie odbyło się w tym roku w Istambule. Kolejną inicjatywą było tworzenie forów regionalnych, obejmujących jakieś regiony świata (na przykład region Morza Śródziemnego), państwa lub tylko miasta. Polskie Forum Społeczne jest pierwszą taką inicjatywą w krajach postkomunistycznych.


Ewa Ziółkowska

wtorek, 7 września 2010

Spotkanie przygotowawcze Polskiego Forum Społecznego, 4 września 2010



W sobotę, 4 września, w Warszawie, w siedzibie Ogólnopolskiego Forum Związków Zawodowych, odbyło się kolejne spotkanie przygotowawcze do I Polskiego Forum Społecznego.

Zebrani omówili m.in. sprawy organizacyjne związane z tworzeniem forum oraz program trzech dni spotkań. Wstępnie zgodzono się na trzydniowy plan – w dniach 5-7 listopada w Warszawie odbędą się debaty, dyskusje, seminaria oraz imprezy towarzyszące, w tym pokazy filmów i wydarzenia kulturalne.

W piątek, 5 listopada, nastawiono się na uroczyste otwarcie i inaugurację w formie dużej dyskusji na kolejne, podstawowe tematy forum. Są to: prawa pracownicze, bezrobocie i wykluczenie, prawa kobiet, żywność i ekologia oraz wojna i pokój.

W sobotę zaplanowano cykl równoległych seminariów, w dwóch lub trzech salach, w zależności od ilości zgłoszeń. W razie nadmiaru tematów grupa koordynacyjna forum dokona ich łączenia pod względem tematycznym, aby nie dublować debat. Po spotkaniach w sobotni wieczór odbędą się niesprecyzowane jeszcze wydarzenia kulturalne.

W niedzielę odbędzie się zakończenie i podsumowanie I forum. Jest propozycja, że ma to być forma ulicznego wiecu, w razie niepogody ta impreza zostanie jednak przeniesiona do sali.

Wśród spraw organizacyjnych zaproponowano stworzenie wzoru plakatu forum, na którym znajdą się hasła: Polskie Forum Społeczne, Inny świat jest możliwy oraz elementy graficzne. Osoby zainteresowane pomocą proszone są o nadsyłanie swoich propozycji do 25 września, ponieważ na następnym spotkaniu, w okolicach 1 października, trzeba będzie taki plakat zaakceptować i oddać projekt do drukarni.

Do końca września należy również zgłaszać kolejne tematy na forum oraz nadsyłać wszelkie sugestie, zgłoszenia i propozycje.

Jak wspomniano, kolejne spotkanie odbędzie się również w siedzibie OPZZ w Warszawie, 1 października, w piątek. Możliwa jest jednak jeszcze mała zmiana daty.

Uczestnicy spotkania zaapelowali do wszystkich zainteresowanych o reklamę forum oraz zapraszanie kolejnych osób i organizacji, zainteresowanych współudziałem. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przyłączenie się do sygnatariuszy Polskiego Forum Społecznego oraz podpisanie się pod Kartą Zasad Forum Społecznego, opracowaną w Porto Alegre. Oba dokumenty dostępne są na stronie forum: www.polskieforumspoleczne.blogspot.com




W spotkaniu uczestniczyli:


1. Ewa Ziółkowska
2. Ryszard Prątkowski
3. Joanna Maciejewicz
4. Marcin Sawicki
5. Piotr Kawiorski
6. Jan Herman
7. Wanda Gontarz
8. Krzysztof Pilawski
9. Rafał Bakalarczyk
10. Ewa Charkiewicz
11. Katarzyna Kopystyńska
12. Beata Maciejewska
13. Mieczysław Skowroński
14. Pierre Klein
15. Wojciech Zięba
16. Maciej Wieczorkowski

(pk)